Spodziewane gwałtowne załamanie pogody! – Wstępna Analiza

Od wielu dni cieszyliśmy się spokojną aurą trochę słoneczną, trochę pochmurną. Jednak ten spokój niebawem ustąpi gwałtownej zmianie za sprawą zbliżającego się do nas niebezpiecznego niżu.

Autor Zdjęcia Mariusz Jasłowski - ( Meteo24 )

Autor Zdjęcia Mariusz Jasłowski – ( Meteo24 )

W czwartek Polska pozostaje pod wpływem wału wyżowego, u osi ułożonej równoleżnikowo na zachodzie, południu i centrum Europy. Jednak nad północnym Atlantykiem  zaczną się rozwijać głębokie niże. Interesujący układ niżowy znajdzie się nad północnym Atlantykiem.

Źródło Danych - Weeterzentrale.de

Źródło Danych – Wetterzentrale.de

W piątek niż przewędruje znad północnej Szkocji nad Morze Północne, Morze Norweskie wieczorem, lokując się nad południową Skandynawią i pogłębiając się. Jednocześnie w sąsiedztwie tego układu znajdzie się silny wał wyżowy.

Źródło Danych - Wetterzentrale.de

Źródło Danych – Wetterzentrale.de

Zwiększający się gradient poziomy ciśnienia spowoduje istotny wzrost prędkości wiatru do wartości stwarzających zagrożenie. Potężna wichura w piątek przetoczy się nad Szkocją z wiatrami w porywach osiągającymi 150 km/h.

Źródło Danych - Wetterzentrale.de

Źródło Danych – Wetterzentrale.de

W piątek wieczorem wichura zacznie zbliżać się do Polski. Najpierw mocno zacznie wiać nad morzem do 95 km/h, a w nocy osiągnie w porywach 120-130 km/h (12 st Beauforfa). Na pozostałym obszarze wiać będzie do 80-100 km/h.

Źródło danych: meteo.pl

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

W piątek w ciepłym sektorze powietrza polarnomorskiego temperatura wzrośnie do około 8/12 st.C. Najcieplej na południowym zachodzie kraju. Przewędruje front atmosferyczny na którym przelotnie popada deszcz a być może przejdą burze w noc z piątku na sobotę.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

W sobotę głęboki niż znajdzie się już nad środkowym Bałtykiem, wędrując w stronę granicy z Rosją. Sobota w kraju będzie wietrzna, lecz wiatr po nocnym uderzeniu będzie powoli słabnąć, lecz do wieczora utrzyma dużą siłę a nad morzem silny sztorm będzie powodował cofkę w portach i na ujściach rzek, zalewał plaże i podmywał klify powodując dalsze zniszczenia i uszkodzenia brzegu morza. Niektóre modele sugerują większe porywy ponad 150 km/h.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

W głębi lądu wiatr może z kolei łamać drzewa, zrywać linie energetyczne, utrudniając poruszanie się po drogach i chodnikach. Aura będzie zmienna z przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, typowa dla mas powietrza arktycznego morskiego. Możliwe kolejne burze. Po bardzo wietrznej sobocie w niedzielę wiatr osłabnie lecz nadal nad morzem będzie wiał w porywach do 60-100 km/h.

 

Źródło Danych - modelzentrale.de

Źródło Danych – modelzentrale.de

 

Tak więc nadchodzący weekend będzie bardzo dynamiczny i niebezpieczny. Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania poza schronieniem, zwłaszcza na północy kraju, usunięcie przedmiotów łatwo mogących być porwanymi przez wiatr, przeparkować samochody spod drzew, dachów, innych rzeczy które mogą spowodować szkodę.

Comments are closed.