W kolejnych dniach przejdą wichury i możliwe są burze! – Ważne Ostrzeżenie

Nad obszar naszego kraju w kolejnych dniach będzie napływać ciepłe oraz bardzo zróżnicowane i na ogół też chłodne i wilgotne powietrze z południowego zachodu i północnego zachodu Europy. Poza tym znajdziemy się pod znakiem dynamicznej pogody, którą kształtować będą układy niskiego i wysokiego ciśnienia atmosferycznego i dodatkowo system frontów atmosferycznych.

Zdjęcie Ilustracyjne - Pixabay

Zdjęcie Ilustracyjne – Pixabay

Źródło Danych - Wetterzentrale.de

Źródło Danych – Wetterzentrale.de

Źródło Mapy Synoptycznej - DWD

Źródło Mapy Synoptycznej – DWD

Jak wynika z najnowszych aktualizacji z modeli numerycznych. Od środy 17.11 czeka nas stopniowo bardzo dynamiczny przebieg pogody, której towarzyszyć będą opady konwekcyjne oraz niewykluczone burze z silnym wiatrem, który powodować może liczne szkody w drzewostanie i nie tylko oraz przerwy w dostawie prądu elektrycznego. W zamian tego temperatura powietrza w różnej części kraju w tym Polski oscylować będzie od +7°C do nawet +15°C. Dodatkowo dynamicznej pogodzie będzie między innymi towarzyszył duży kontrast i gradient temperatury oraz bardzo duże spadki i wahania ciśnienia atmosferycznego, które źle wpłyną na nasze samopoczucie i zdrowie.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Natomiast na silny wiatr musimy przygotować się już od najbliższego czwartku 18.11. I wtedy nad obszarem Polski przemieszczać będzie się układ niskiego ciśnienia i kolejny system frontów atmosferycznych, który znad Morza Bałtyckiego i dalej w głąb naszego kraju będzie przynosić ze sobą opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem a nawet lokalnie grad i burze. Poza tym głównym zagrożeniem na obszarze kraju w tym Polski będzie silny i porywisty wiatr, który w wielu miejscach w porywach będzie dochodzić do 80-90 km/h. Z kolei nad Bałtykiem oraz między innymi w całym pasie nadmorskim i w górach będzie on jeszcze silniejszy, który w porywach może dochodzić tam do nawet 100-115 km/h.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Z tego względu kochani zalecamy w najbliższych dniach zadbać o bezpieczeństwo na otwartych przestrzeniach i w trakcie podróży. Na koniec warto dodać iż pod koniec listopada i być może na początku grudnia pojawią się pierwsze oznaki zimy z dużym kontrastem termicznym i między innymi też ze sporą dawką dynamicznej pogody. 

 

Comments are closed.