Duży kontrast temperatury oraz możliwe burze i ulewy! – Ważne Prognozy

Nad obszar kraju w najbliższych dniach będzie napływać bardzo zróżnicowane oraz niestabilne powietrze, które sprzyjać będzie w rozwoju masowej konwekcji z burzami. Ponadto pogodę kształtować będą układy niskiego ciśnienia i system frontów atmosferycznych.

Autor Zdjęcia Mariusz Jasłowski - Meteo24

Autor Zdjęcia Mariusz Jasłowski – Meteo24

Źródło Danych - Wetterzentrale.de

Źródło Danych – Wetterzentrale.de

Jak wynika z najnowszych danych z modeli numerycznych. Obszar Polski pozostanie w bardzo zróżnicowanej i niestabilnej masie powietrza. W zamian tego temperatura powietrza oscylować będzie od +13°C do +29°C. Poza tym nad obszarem kraju sprzyjać będą spore przejaśnienia i opady konwekcyjne o zmiennym i silnym natężeniu oraz możliwe będą liczne burze z ulewnym opadami deszczu i silnym wiatrem.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Natomiast im bliżej weekendu tym temperatura dość szybka będzie spadać oraz w różnej części kraju w tym Polski będzie oscylować od +10°C do +22°C. I wtedy od nowa będą sprzyjać korzystne warunki do rozwoju burz z opadami konwekcyjnymi o zmiennym i silnym natężeniu.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Szczególnie jak popatrzymy na dane z modeli numerycznych. To największe opady deszczu dały by się we znaki na północy w Centrum oraz częściowo na zachodzie i wschodzie Polski. Tam z kolei dobowa suma opadów w ciągu paru dni może wynieść do nawet 30-53 mm oraz ulewne opady deszczu powodować będą błyskawiczne zalania i liczne podtopienia.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Na koniec warto dodać iż są do jeszcze bardzo rozbieżne prognozy, które z dnia na dzień mogą bardzo szybko się zmienić. W zamian tego z taką niekorzystną pogodą będziemy się męczyć prawdopodobnie do końca miesiąca.

Comments are closed.