Nad obszar Polski dotrze pył znad Sahary! – Ważne Informacje

W związku z napływem bardzo ciepłej masy powietrza znad Morza Śródziemnego i północnej Afryki. Z upływem godzin i dni do naszego kraju będzie mógł dotrzeć pył znad Sahary, który wyraźnie może zanieczyścić powietrze a także sprzyjać będzie on malowniczym zachodom słońca.

Zdjęcie Ilustracyjne - Pixabay

Zdjęcie Ilustracyjne – Pixabay

Pył pustynny jak wynika z map prognostycznych będzie mógł występować aż do przyszłego tygodnia.  W dodatku najwięcej jego mogą spodziewać się mieszkańcy zachodniej oraz południowej, wschodniej ja i też częściowo północnej części kraju w tym Polski. Ponadto opadający pył miejscami może osiadać się między innymi na szybach naszych samochodów i karoseriach a także będzie mieć on wpływ na jakość powietrza w wielu miejscach kraju.

Źródło Danych - forecast.uoa.gr

Źródło Danych – forecast.uoa.gr

Źródło Danych - forecast.uoa.gr

Źródło Danych – forecast.uoa.gr

Na koniec warto dodać iż wraz z pyłem saharyjskim będą miejscami dawać się we znaki opady atmosferyczne, które bardziej mogą ograniczyć widoczność. W zamian tego jak wynika z różnych modeli numerycznych od najbliższej środy przybywać zacznie nieco więcej chmur chmur, które przyniosą ze sobą opady konwekcyjne i liczne burze z bardzo dużym kontrastem termicznym.

 

 

Comments are closed.