Niepokojące prognozy opadów i ochłodzenia na kolejne tygodnie! – Wstępne Analizy

Mamy za sobą luty – miesiąc, który w tym roku w wielu regionach kraju okazał się najcieplejszy lub jednym z najcieplejszych w historii pomiarów i też mokry zgodnie z trendem trwającym od pół roku. Średnie dla tego miesiąca były nawet o ponad 5 stopni powyżej normy, opady też powyżej normy. Wegetacja ruszyła, pojawił się pył znad Sahary. Tymczasem marzec szykuje drastyczne zmiany.

Zdjęcie ilustracyjne: Damian Zbieg – Meteo24

Marzec co prawda zaczął się ciepło i to nawet bardzo. Miejscami w kraju temperatury na przełomie lutego i marca osiągają 15/19 stopni, ale prognozy nie są optymistyczne. W ostatnich dniach lutego długo nienotowane przymrozki wróciły na zachodzie kraju, gdzie temperatura spadała do nawet -5 stopni, co już jest pewnym zwiastunem tego co czeka nas w niedalekiej przyszłości.

Źródło Danych - ( IMGW-PIB )

Źródło Danych – ( IMGW-PIB )

Źródło Danych - ( IMGW-PIB )

Źródło Danych – ( IMGW-PIB )

 

Zmiany są już od pewnego czasu, kiedy to do naszego kraju zaczęły płynąć suchsze masy powietrza. Poprawa pogody po wielu deszczowych dniach cieszy, ale wraz z ustaniem opadów zanikła cyrkulacja strefowa, która pchała ciepłe masy powietrza od trzeciej dekady stycznia. Póki wieją wiatry z sektora południowego mamy jeszcze ciepło, ale już rozwijają się silne wyże na wschodzie i północy Europy i to one będą kształtować naszą pogodę przez dłuższy okres czasu. Cyrkulacja strefowa prędko nie wróci, więc szykujmy się na coraz niższe temperatury.

Źródło Danych - ( WXCHARTS.COM )

Źródło Danych – ( WXCHARTS.COM )

Pierwsze powiewy chłodu odnotowane będą już na początku tygodnia na północy kraju kiedy to pojawią się przymrozki, a maksymalnie będzie zaledwie 2/5 stopni. Południe będzie się cieszyło jeszcze wartościami powyżej 15 stopni, ale już we wtorek ochłodzi się w całym kraju i będzie maksymalnie zaledwie od 0 do 9 stopni. Tak będzie do około piątku. W weekend delikatne ocieplenie, głównie na południowym zachodzie. W poniedziałek i we wtorek pogoda się pogorszy na południu i północy, oraz w centrum gdzie pojawią się opady deszczu i śniegu a także burze. Następnie opady zanikną, ale na zachodzie przez tydzień może nie spaść ani kropla deszczu.

Źródło Danych - ( WXCHARTS.COM )

Źródło Danych – ( WXCHARTS.COM )

Druga dekada marca wg najnowszych prognoz może przynieść już solidny atak zimy. Jeśli prognozy się utrzymają to na południu kraju wystąpią ulewy przechodzące w śnieżyce, a z północnego wschodu spłynie strumień arktycznego, mroźnego powietrza. Sytuacja może być krytyczna dla budzącej się zieleni, gdyż przymrozki jakie przyjdą mogą osiągać wartości nawet kilkunastostopniowe i utrzymać się kilka dni. Do weekendu 16/17 marca śniegiem sypnąć może też na północy i wschodzie a zachód? No cóż tutaj już drugi tydzień może nie spaść ani kropla deszczu. Będzie więc tutaj już skraj suszy atmosferycznej.

Źródło Danych - ( WXCHARTS.COM )

Źródło Danych – ( WXCHARTS.COM )

Źródło Danych - ( WXCHARTS.COM )

Źródło Danych – ( WXCHARTS.COM )

Źródło Danych - ( WXCHARTS.COM )

Źródło Danych – ( WXCHARTS.COM )

Źródło Danych - ( WXCHARTS.COM )

Źródło Danych – ( WXCHARTS.COM )

To jest ta niepokojąca część prognoz dotycząca opadów, a co na to prognozy sezonowe, czy wiosna będzie zimna i w większości sucha? Tak potrafiło być w ostatnich latach.  Możliwe, że marzec na części obszaru będzie suchy i trochę poniżej normy termicznej lub w normie. Kwiecień z opadami w normie, ale temperatury poniżej normy. Maj raczej w normie. Na poniższych mapkach średniej temperatury kolejnych dni widać, że będzie ona raczej w normie (między 0, a 5), ale jeśli sprawdzą się mroźne prognozy to dobowe średnie w niektórych dniach mogą być nawet ujemne.

Źródło Danych - ( IMGW - PIB )

Źródło Danych – ( IMGW – PIB )

Podsumowując przed nami okres istotnych zmian w pogodzie na dużo chłodniejszą. Ten chłodny okres może utrzymać się do połowy marca lub nawet do trzeciej dekady tego miesiąca. Przymrozki mogą być na tyle intensywne, że zagrażające wegetacji. Na zachodzie wystąpi niedobór opadów, a na południu może spaść nawet 20 cm śniegu.

Comments are closed.