W listopadzie przeważnie ciepło i deszczowo! – Wstępne Prognozy

Wkroczyliśmy już w okres pełnej jesieni co oznacza średnie temperatury dobowe w przedziale 5-15 stopni. Listopad kojarzy się już z późną fazą jesieni, kiedy pada pierwszy śnieg i często są przymrozki, ale coraz częściej miesiąc ten potrafi być dość ciepły. Wygląda na to, że tegoroczny też będzie dość ciepły w pierwszych dniach.

zdjęcie ilustracyjne: Damian Zbieg – Meteo24

Ostatni weekend października i początek nowego tygodnia przyniesie napływ mas powietrza z sektora południowo-zachodniego, co zazwyczaj oznacza, że będą to ciepłe i bardzo ciepłe masy powietrza polarnego i jeszcze zwrotnikowego. Dlatego od niedzieli do wtorku (29/31 października) czeka nas więcej słońca i wysokie temperatury przekraczające maksymalnie 15, a lokalnie nawet 20 stopni. Jednak lokalnie będzie też mocniej padać i niewykluczone burze. Ciśnienie pozostanie dość niskie (poniżej 1000- 1010 hPa) Wystąpią silniejsze porywy wiatru do 70- 100 km/h, głównie nad morzem i w górach gdzie wystąpi halny.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Do końca pierwszego tygodnia listopadowego (4/5 listopada) temperatury maksymalne utrzymają się w granicach 5-17 stopni, a minimalne w większości utrzymają się powyżej zera. Wędrować będą niże przynoszące okresowe opady deszczu. Trzeba się liczyć ponownie z wiatrem halnym w górach.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Natomiast drugi tydzień listopada (do 12 dnia miesiąca) to trochę wyższe ciśnienie, ale też dynamiczne niże z sektora zachodniego. Więcej silnych incydentów wiatrowych pojawi się nad Bałtykiem. Możliwe kolejne ulewy i burze, a także wyżej w górach śnieżyce. W tych warunkach na termometrach maksymalnie około 5-10 stopni a minimalna w większości powyżej zera.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Tak więc przed nami pełnia jesieni. Dobra wiadomość jest taka, że nie grożą nam jeszcze śnieżyce i mrozy, ale warto mimo wszystko zawczasu zabezpieczyć się na nadchodzącą nieubłaganie zimę.

Comments are closed.