Lipiec przyniesie dynamiczną pogodę w kratkę! – Wstępne Prognozy

Ostatni tydzień pokazał, że pogoda potrafi się gwałtownie zmienić. Gradobicia, burze i ulewy z silnym wiatrem, a nawet trąby powietrzne to coś co sobie przypomniało o nas po wielu tygodniach względnego spokoju.

Zdjęcie ilustracyjne: Damian Zbieg – Meteo24

Aktywne burze zaczęły się nasilać wraz z nastaniem kalendarzowego lata, co związane jest z przebudową cyrkulacji na bardziej strefową, czyli normalną dla naszego klimatu, z niżami nad Atlantykiem i Skandynawią, oraz wyżami na południu Europy.  Dzięki temu możliwe jest dynamiczne zderzanie się mas powietrza zwrotnikowego z polarnomorskim skutkujące rozwojem aktywnych frontów atmosferycznych. Częstsze opady deszczu powoli łagodzą panującą suszę.

Źródło Danych - WXCHARTS

Źródło Danych – WXCHARTS

Ciekawy mezoskalowy układ burzowy wędrował 22 czerwca nad Niemcami i następnie w nocy, oraz rano w piątek 23.06 nad naszym krajem zaznaczając się efektowną chmurą szkwałową, dużą aktywnością elektryczną i silnym deszczem.

Źródło danych: Blitzortung.org

Źródło danych: Blitzortung.org

Kolejnym bardzo dobrze rozwiniętym systemem konwekcyjnym był układ wędrujący w poniedziałek (26.06) także znad Niemiec nad nasz kraj. Układ liniowy żył bardzo długo i rozciągał się na kilkaset km!

Źródło danych: Kachelmanwetter.com/de

Źródło danych: Blitzortung.org

Źródło danych: Blitzortung.org

A tak prezentował się nad Żarami w lubuskim, gdzie na pierwszym zdjęciu widać czoło pędzącego porywu szkwałowego, podnoszącego pył, a na drugim dość groźnie wyglądający wał szkwałowy.

Autor zdjęcia: Damian Zbieg – Meteo24

Autor zdjęcia: Damian Zbieg – Meteo24

Ostatnią ciekawą sytuację pogodową, już dawno nienotowaną była masowa konwekcja w chłodnej, polarnomorskiej masie powietrza za frontem, która we wtorek (27.06) przyniosła bardzo liczne i dość gwałtowne burze w formie superkomórek i pasm konwekcyjnych.

Źródło danych: Blitzortung.org

Autor zdjęcia: Damian Zbieg – Meteo24

Kolejne dni także zapowiadają się dynamicznie. Już w piątek (30.06) nad Polskę nadciągnie front zderzający się z rozgrzaną masą powietrza. Trzeba się więc spodziewać następnych burz.

Źródło Danych - WXCHARTS

Źródło Danych – WXCHARTS

Pierwszy lipcowy weekend  zapowiada się z obecnością frontów, burz i spływem chłodnego powietrza polarnomorskiego, co nie jest zbyt dobrą wiadomością dla wypoczywających nad morzem czy planujący weekend nad jeziorem czy w górach. Na termometrach będzie około 20/26 stopni. Nowy tydzień z początku bardzo umiarkowanie termicznie z przelotnymi opadami deszczu. Dopiero druga część tygodnia może zawita do nas fala upałów, ale raczej krótka, bo znowu pojawi się front a na nim silne burze.

Źródło Danych - WXCHARTS

Źródło Danych – WXCHARTS

W dalszej perspektywie dalej niestabilnie. Aktywny front polarny wciąż podsyłać będzie nam kolejne niże znad Atlantyku. Krótkie fale upałów będą zastępowane chłodnymi masami powietrza.

Także pogodowy kalejdoskop utrzyma się. Planując wypoczynek warto dokładnie śledzić prognozy i ostrzeżenia, by nie dać się zaskoczyć i rozczarować nagłym zmianom aury.

Comments are closed.