Przełom czerwca i lipca z dość umiarkowanym, ale dynamicznym latem! – Wstępne Prognozy

Nadeszło lato. Przywitało ono nas pierwszą w tym sezonie falą upałów i serią gwałtownych burz. Zbawienny w tym momencie deszcz studzi spaloną na wiór glebę i roślinność. Kolejne dni z aurą w kratkę, dość umiarkowaną.

Zdjęcie ilustracyjne: Damian Zbieg – Meteo24

Po deszczowym piątku w sobotę od zachodu aura zacznie się poprawiać, a burze i opady deszczu odejdą na wschód, oraz południe kraju. Kontynuacja sympatycznej aury będzie także w niedzielę i częściowo poniedziałek. Tego ostatniego dnia powróci na chwilę gorące powietrze. Temperatura będzie wzrastać od 20 do 30 stopni.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

W poniedziałek popołudniu z zachodu wkroczy chłodny front za pewne z serią silnych burz z wiatrem, gradem i nawalnym deszczem. Potem kolejne dni trochę chłodniejsze aż do weekendu (30.06-02.07) Możliwe wtedy także kolejne fronty i burze, m.in. nad morzem.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Pogoda taka będzie kształtowana przez rozwój niżów nad północnym Atlantykiem i Skandynawią, oraz wałem wyżowym na zachodzie i południu Europy. Tak więc sytuacja zachodnia bardziej normalna dla naszego klimatu ograniczająca trwałość fal upałów i przynoszące dość regularne opady deszczu.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Kolejne dni lipca także z niżami wędrującymi od sektora południowo-zachodniego i krótkotrwałe upały. Tak więc pogoda bez większych anomalii, aczkolwiek niewykluczone, że silniejsze incydenty upalnych i burzowych dni także wystąpią.

Comments are closed.