Początek lata i przełom czerwca, oraz lipca ze zmienną i upalną aurą! – Wstępne Prognozy

Po ostatnich gorących, burzowych dniach i okresowym ochłodzeniem w kolejnych dniach czerwca i na początku lipca prognozy sugerują dość umiarkowane termicznie lato. Wystąpią fale upałów, ale raczej krótkotrwałe. Pojawią się kolejne fronty atmosferyczne, sprzyjając lokalnie gwałtownym burzom po których nieco się ochłodzi.

Zdjęcie ilustracyjne: Damian Zbieg – Meteo24

Niedziela, oraz początek nowego tygodnia upłyną pod znakiem umiarkowanego zachmurzenia z zanikającymi opadami przelotnymi i burzami. Temperatura zacznie stopniowo wzrastać do około 23/29 stopni. Pierwsza fala letniego upału spodziewana jest od wtorku do czwartku (20/22 czerwca) kiedy na termometrach na znacznym obszarze kraju temperatura osiągnie 30/32 stopni za sprawą adwekcji zwrotnikowego powietrza. W tych dniach mogą rozwijać się także izolowane silne ośrodki burzowe i superkomórki, zwłaszcza w środę i czwartek, kiedy pojawi się front wędrujący z zachodu na wschód.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Następny weekend (23/25 czerwca) to odpoczynek od upałów i burz. Na termometrach przyjemne 20/25 stopni. Ostatni tydzień czerwca możliwe, że przyniesie stopniowe ocieplenie, którego finał byłby w okolicy piątku 30 czerwca, gdy na termometrach może być nawet 35 stopni, po czym gwałtownie się ochłodzi. Ten ostatni tydzień czerwca także przynieść może bardzo gwałtowne, ale rozproszone izolowane burze. Nocami temperatura może wówczas spadać do zaledwie 5/11 stopni.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Warto wspomnieć, że nie jest to szczególnie optymistyczny scenariusz pogodowy pod kątem łagodzenia mocno postępującej od maja suszy. Niestety wygląda na to, że będzie ona nadal postępować, gdyż nagłe gwałtowne, punktowe ulewy i zalania przyniosą jedynie chwilową ulgę. Większość wody spłynie do rzek wypłukując po drodze glebę. Gradobicia będą czyniły kolejne szkody. Nie widać w prognozach wielkoskalowych, regularnych dość łagodnych opadów deszczu.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Tak więc warto w najbliższym czasie uważać na upały a także na gwałtowne burze i okresami duże zmiany temperatury w krótkim czasie.

Comments are closed.