Przełom marca i kwietnia ze zmienną, burzową i śnieżną aurą!

Nadeszła długo wyczekiwana wiosna. Jak na tę porę roku przystało bywa bardzo kapryśna w pierwszych dniach i tygodniach. Nim zrobi się naprawdę ciepło czeka nas kalejdoskop różnych zjawisk pogodowych za sprawą dynamicznych wymian mas powietrza.

Zdjęcie ilustracyjne: Damian Zbieg – Meteo24

Początkowo między środą a piątkiem znajdziemy się w ciepłym sektorze powietrza polarnomorskiego. Temperatura sięgnie 15/20 stopni. Najcieplej na południu.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Jednak w związku z frontami atmosferycznymi na północy i zachodzie pojawią się przelotne opady deszczu i burze. Weekend to niestety niżowa aura z opadami deszczu i spadkiem temperatury. Pojawią się także kolejne burze.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas na letni przestawiając wskazówki zegarów z zimowego na letni, czyli śpimy godzinę krócej, ale w zamian dostajemy dodatkową godzinę dnia.

Początek nowego tygodnia może zaskoczyć przejściowym powrotem zimy. Spłyną arktyczne masy powietrza. Pojawią się opady deszczu ze śniegiem, a także śniegu, oraz krupy śnieżnej i burze. Po opadach wystąpią liczne przymrozki, a także oblodzenia dróg i chodników. Może spaść od 5 do 25 cm śniegu, a temperatura spaść do -5/-10 st. C! Tak więc zdecydowanie nie ten moment na zmianę opon na letnie.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Do końca tygodnia i następnego weekendu arktyczne powietrze ustąpi polarnemu, lecz nadal towarzyszyć mu będą opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Pierwsze dni kwietnia także zmienne. Możliwe niemal letnie podmuchy powietrza z południa Europy i temperatura nawet 25 stopni, lecz także spływy arktyczne z opadami mieszanymi.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Dobrą stroną takiej pogody – klasycznej dla tej pory roku są w miarę równomierne opady tak potrzebne w tym okresie na początku wegetacji.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Tak więc kochani jeśli warunki się utrzymają to jest szansa na pierwszą od kilku lat wilgotną wiosnę oraz między innymi pogoda źle miejscami będzie mogła wpływać na nasze samopoczucie i zdrowie.

Comments are closed.