Przed nami ciepły tydzień, ale później może wrócić zima! – Wstępne Prognozy

Po ostatnim tygodniu, który nad naszym krajem zaakcentował się aurą wybitnie wyżową i suchą z mrozami, dużą ilością słońca obserwujemy wędrówkę frontu za którym napływa cieplejsze, wilgotne powietrze z chmurami.

Zdjęcie ilustracyjne: Damian Zbieg – Meteo24

Mamy za sobą prawdopodobnie najwyższe ciśnienie atmosferyczne w tym sezonie zimowym. Potężny wyż jaki stał nad naszym krajem przyniósł wartości ciśnienia przekraczające 1040/1045 hPa. Do tego suche, mroźne powietrze dawało się we znaki, a brak wiatru potęgował akumulację smogu, który szczególnie groźny był w większych miastach, zwłaszcza na południa kraju, otoczonych wzniesieniami.

Źródło danych: wetterzentrale.de

Bieżący weekend  (10/12 luty) to już wymiana mas powietrza. Suchy wyż osłabł nad wschodnią Europą, a w jego miejsce nasuwa się kolejny z zachodu zdecydowanie cieplejszy, wilgotniejszy. Tak więc należy się spodziewać wzrostu temperatury, nieco wiatru ale w zamian tego utrzymają się chmury. Z czasem powinno być jednak ich mniej i jest szansa na to by w następnych dniach poczuć pierwszy wyraźnie przedwiosenny nastrój, zwłaszcza w akopaniamencie śpiewu ptaków, lecących kluczy czy śmielej wychodzących przebiśniegów, zieleniejących pąków. W drugiej połowie tygodnia na termometrach miejscami może być ponad 10 st.C powyżej zera.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Po kilku sympatycznych dniach weekend (17/19 lutego) jeszcze ciepły lecz już z frontami, opadami deszczu i śniegu. Dobrze niech pada, by niebawem na wiosnę nie groziła nam susza, a następny tydzień to nasilająca się walka wczesnej wiosny z zimą, która może zawitać pod sam koniec miesiąca falą mrozów, najprawdopodobniej krótkotrwałą.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Tak więc przed nami okres względnego spokoju w pogodzie lecz następnie trzeba się liczyć z większymi wahaniami zarówno temperatury, ciśnienia, jak i zjawisk atmosferycznych. Warto na bieżąco śledzić prognozy i nie dać się zaskoczyć kaprysom późnej zimy!

Comments are closed.