Kontynuacja ocieplenia do końca roku. Będzie też wietrznie! – Wstępne Analizy
Ocieplenie po pełnym okresie zimowej aury stało się faktem. Niestety nie jest ono chwilowe, lecz potrwa dłuższy okres, prawdopodobnie przerywany tylko chwilowymi spływami mroźnego powietrza. Trzeba się liczyć niestety z przewagą frontów, opadów deszczu. Wzrośnie też ryzyko silnych wiatrów.
Pierwsze niże zdominowały północny Atlantyk i Europę, wypierając wyż rosyjski daleko na wschód. Z kolei wyże ulokowały się od okolic Azorów po Morze Śródziemne i Bliski Wschód, uruchamiając klasyczną strefową cyrkulację, gdzie front polarny równoleżnikowo przebiega przez Atlantyk do Europy generując raz po raz nowe niże z frontami i falami ciepłego powietrza, które nie mają przeszkód w docieraniu nad kontynent.
Najbliższe dni, czyli finał okresu świątecznego upłynie zatem pod znakiem przewagi dodatnich temperatur i przelotnych opadów deszczu. Nieco chłodniej tylko na północnym wschodzie i w górach, gdzie może przejściowo wystąpić opad mieszany. Z kolei na zachodzie i w centrum temperatury maksymalne mogą przekraczać nawet 10 stopni. Będzie też wietrznie, zwłaszcza w drugi dzień świąt.
Okres po świętach do Nowego Roku przyniesie natomiast w dalszym ciągu dynamiczną, zachodnią wymianę mas powietrza. Jest z kolei szansa na niewielki spływ powietrza arktycznego o cechach morskich, która na obszarze całego kraju może dać przelotne opady mieszane, miejscami śnieg, który padając przy dodatniej temperaturze nie utrzyma się, a tuż przed Sylwestrem znowu możliwa fala ciepła z temperaturą przekraczającą 10 stopni i kolejna wichura. Możliwe też burze.
Pierwsze dni stycznia w prognozach nadal skąpo z akcentami zimowymi. Aura zdecydowania bardziej marcowa niż zimowa w kraju, aczkolwiek to jeszcze może się zmienić. Tak więc przed nami aura zmienna i ciepła. Możliwe, że wystąpią wichury i burze.