Końcówka października z rekordami ciepła, zaś w listopadzie załamanie pogody! – Wstępne prognozy

Październik po nadzwyczaj chłodnym wrześniu przynosi iście letnie temperatury. Szczególnie od 2 tygodni temperatury utrzymują się na poziomie powyżej normy dla tego okresu. Jednak to co dobre musi się skończyć.

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay

Za pogodę nad naszym krajem od dłuższego czasu odpowiada układ wyżów i niżów sprowadzających przeważnie ciepłe i bardzo ciepłe masy powietrza polarnomorskiego, a nawet zwrotnikowego. Obecnie znajdujemy się pod wpływem silnego wyżu znad okolic Bałkanów i Morza Śródziemnego, który sprowadza do naszego kraju kolejną falę bardzo ciepłego powietrza, które przekłada się na rzadko spotykane o tej porze roku wartości temperatur przekraczających 20 stopni i pogodne niebo. Zamiast chodzić w kurtkach śmiało można chodzić w koszulce.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Dobra wiadomość jest taka, że ta pogoda pozostanie z nami do końca długiego weekendu, więc do 01 listopada. Na południu kraju termometry wskażą nawet 20/23 stopnie, a na pozostałym obszarze 15/19 stopni. Będzie przeważnie sporo słońca, lecz także trzeba się liczyć z chmurami i mgłami, które mogą być szczególnie dokuczliwe w poniedziałek (31.10) na północy i w centrum kraju.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Dzień wszystkich świętych będzie raczej ostatnim z temperaturą przekraczającą 20 stopni w tym roku, gdyż znad Niemiec zacznie się zbliżać front, a za nim zaczną spływać już coraz chłodniejsze masy powietrza polarnomorskiego. Zmiany w pogodzie odczujemy już w środę. Będzie więcej chmur, przelotnych opadów deszczu i nasili się wiatr, nad morzem do 70 km/h.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Do końca pierwszego tygodnia listopada będą wędrować kolejne niże z opadami deszczu i silnym wiatrem do ok. 85 km/h nad morzem i 40-60 km/h na pozostałym obszarze. Temperatury do tego czasu obniżą się mniej więcej o 10 stopni względem tych z początku miesiąca.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Drugi tydzień listopada przynieść może kolejne fronty atmosferyczne, lecz stosunkowo mało opadów. Możliwe chmury i mgły, zaś temperatury mogą jeszcze wzrosnąć do okolic 15 stopni. Noce pozostaną chłodne z przymrozkami, więc klimaty trochę bliższe dla tej pory roku. Z kolei w okolicach połowy miesiąca na nizinach może pojawią się pierwsze opady mieszane, a nawet sam śnieg, głównie wschodniej Polski by dotyczyły.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Tak więc warto wykorzystać ostatnie chwile tak nadzwyczaj ciepłej pogody, gdyż na kolejne takie ciepłe dni przyjdzie nam już poczekać aż do wiosny.

Comments are closed.