Najpierw groźny upał a potem silne burze z ulewami! – Ważne Prognozy

Końcówka czerwca przyniesie nad obszarem Polski i nad morzem sporo dynamiki w pogodzie, którą kształtować będą układy niskiego ciśnienia i system frontów atmosferycznych. Ponadto znajdziemy się na styku dwóch bardzo niestabilnych mas powietrza, które sprzyjać będą z dnia i nocą bardzo groźnym zjawiskom atmosferycznym.

Autor Zdjęcia Mariusz Jasłowski - Meteo24

Autor Zdjęcia Mariusz Jasłowski – Meteo24

Źródło Danych - Wetterzentrale.de

Źródło Danych – Wetterzentrale.de

Jak wynika z najnowszych prognoz z modeli numerycznych. W kolejnych godzinach i dniach nad obszarem kraju w tym Polski zaznaczy się sporo frontów atmosferycznych. Dodatkowo sprzyjać będą bardzo dobre i korzystne warunki do rozwoju groźnych i niebezpiecznych burz, który między innymi towarzyszyć będą ulewne opady deszczu a nawet trąby powietrzne.

Źródło Danych - WRF-MMM-model

Źródło Danych – WRF-NMM-model

W zamian tego podwyższone warunki kinematyczne sprzyjać mogą rozległym układom burzowym, którym między innymi towarzyszyć będzie spora ilość wyładowań atmosferycznych. Ponadto temperatura powietrza w różnej części kraju oraz nad morzem i w górach oscylować będzie od +20°C do nawet +40°C.

Źródło Danych - WRF-MMM-model

Źródło Danych – WRF-NMM-model

Szczególnie najbardziej burzowo w Polsce zrobi się od czwartku 30.06. I wtedy na zachodzie i północy Polski oraz nad morzem będą występować bardzo groźne burze z ulewnym deszczem i opadami gradu. Dodatkowo burzom może również towarzyszyć porywisty wiatr i spora ilość wyładowań atmosferycznych.

Źródło Danych - WRF-MMM-model

Źródło Danych – WRF-NMM-model

Źródło Danych - WRF-MMM-model

Źródło Danych – WRF-NMM-model

Tak więc kochani jak widzimy kolejne dni wakacji nadal będą bardzo upalne oraz groźne pod kątem burz, które w wielu miejscach kraju i nad morzem będą mogły przyczynić się do szkód oraz podtopień i przerw w dostawie prądu elektrycznego.

Comments are closed.