Potężny wyż i coraz wyższe temperatury! – Wstępne Prognozy

Polska pozostaje pod panowaniem silnych wyżów, które są z nami już od trzech tygodni. Obecnie formuje się największy z nich. Dobra wiadomość jest też taka, że generalnie będzie coraz cieplej.

Zdjęcie ilustracyjne: Damian Zbieg – Meteo24

Głośno się robi odnośnie potężnego wyżu, który właśnie formuje się blisko centralnej Europy, głównie z powodu ciśnienia, które w sobotę w jego centrum nad południową Norwegią ma przekraczać aż 1050 hPa, a nad znacznym obszarem Europy przekroczy 1040 i 1045 hPa przez duże kilkadziesiąt godzin.

Źródło Danych - WXCHARTS-COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Wyż ten pozostanie z nami do połowy kolejnego tygodnia, ale ciśnienie w jego centrum z rekordowo wysokich wartości zacznie już powoli spadać od niedzieli. Niebo wypogodzi się, więc musimy się liczyć z dużymi dobowymi wahaniami temperatur. Noce przyniosą nawet duże kilka stopni mrozu, lecz z każdym dniem temperatura maksymalna będzie wyższa. W połowie nowego tygodnia może być do nawet +15/+20 st.C.

Źródło Danych - WXCHARTS-COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Coraz bardziej niepokojąca sytuacja związana będzie natomiast z rosnącym ryzykiem suszy i rosnącym zagrożeniem pożarowym. Jak wiadomo wyże to dominacja suchej pogody pozbawionej opadów.  Dopiero na przełomie marca i kwietnia możliwe będą częstsze opady lecz będą one raczej tylko przelotne i zdecydowanie za małe by zapobiec pogłębianiu się suszy. Sumy opadowe za pierwsze dwie dekady bieżącego miesiąca są bardzo małe i wahają się na ogół od zera do małych kilku milimetrów. Do końca miesiąca napada może 1-10mm.

Źródło Danych - WXCHARTS-COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Mimo iż będzie się ocieplać to w perspektywie trzeba się liczyć z krótkimi epizodami zimnej aury z opadami śniegu, sprowadzane przez arktyczne masy powietrza. To charakterystyczne dla wczesnej wiosny.

Comments are closed.