Nadciąga silne załamanie pogody! Co z zimą? – wstępne analizy

Styczeń upływa pod znakiem względnie ciepłej pogody i zaskakujących gwałtownych zjawisk atmosferycznych jak wichury, opady mieszane czy burze. Po około tygodniu przerwy wraca to dynamiczniejsze oblicze zimy.

Zdjęcie Ilustracyjne - Pixabay

Zdjęcie Ilustracyjne – Pixabay

Polska obecnie zaczyna się dostawać pod zaostrzający się kontrast baryczny pomiędzy silnym wyżem  znad Atlantyku i nurkującymi niżami nad Skandynawią. Będzie więc trochę podobna sytuacja baryczna do tej sprzed tygodnia, czyli wichury atakujące z sektora północno-zachodniego i północnego.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

W związku z tym silny wiatr pojawi się już w czwartek (27.01) zwłaszcza na Pomorzu, oraz w piątek w ciągu dnia. Jednak do soboty jeszcze osłabnie. Wystąpią też liczne opady mieszane, oraz śniegu powodujące znaczne utrudnienia komunikacyjne.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Natomiast od sobotniego popołudnia rozpocznie się kolejne nasilenie wiatru począwszy od Bałtyku zwiastujące tym razem najpoważniejsze załamanie pogody. W nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę na Bałtyku szaleć będzie sztorm o sile ponad 13 st. w skali Beauforta, zaś na pozostałym obszarze pojawi się wichura z wiatrami w porywach do 90-115 km/h.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Wędrówce frontowej towarzyszyć będą poza silnym wiatrem także opady mieszane o zmiennym natężeniu i a nawet niewykluczone burze.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Na przełomie stycznia i lutego pojawią się kolejne niże z silnymi wiatrami. Spływać będą chłodne masy powietrza jedynie przelotnie przeplatane ociepleniami, zwłaszcza na zachodzie kraju. Porządnej zimy nie widać do końca horyzontu aktualnych prognoz. Więcej zimowych akcentów będzie na wschodzie i południu kraju, gdzie możliwe kolejne śnieżyce i mróz.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Podsumowując przed nami bardzo niestabilne pogodowo godziny. Zaleca się zabezpieczenie dobytku, szczególną ostrożność na drogach, zaopatrzenie w świeczki na wypadek przerw w dostawach energii elektrycznej. Bardziej regularna zima utrzyma się na wschodzie i południu kraju zaś na północnym zachodzie i zachodzie będzie już bardziej w stronę przedwiośnia.

Comments are closed.