W nowy rok przejdą groźne wichury oraz możliwe są burze! – Ważne Prognozy

Nad obszar naszego kraju w tym Polski w kolejnych dniach i w nowy rok nadal napływać będzie bardzo zróżnicowane oraz ciepłe i na ogół też wilgotne powietrze, które przyniesie ze sobą niebezpieczne wichury i między innymi bardzo duży kontrast temperatury powietrza.

Autor Zdjęcia Mariusz Jasłowski - Meteo24

Autor Zdjęcia Mariusz Jasłowski – Meteo24

Źródło Danych - Wetterzentrale.de

Źródło Danych – Wetterzentrale.de

Z upływem dni i zaraz na początku nowego roku. Pogodę na dużym obszarze kraju kształtować będą dynamiczne układy baryczne. Jeden z nich dynamiczny układ niskiego ciśnienia i system frontów atmosferycznych przemieszczać będzie się nad wodami Morza Północnego i Bałtyku i między innymi też na północy Europy. W dodatku dynamicznej pogodzie zaczną na nowo sprzyjać korzystne warunki do rozwoju burz, którym towarzyszyć będą groźne wichury a nawet duże wzrosty i spadki temperatury powietrza.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

W zamian tego na postępujące ocieplenie od zachodniej części kraju musimy przygotować się już od środy 29.12. I wtedy dodatkowo na dużym obszarze Polski zaczną pojawiać się wzrosty temperatury powietrza do nawet +10°C/+15°C. Ponadto występować będą silne opady deszczu oraz opady konwekcyjne, którym towarzyszyć będą silne wichury oraz liczne burze a nawet niewykluczone są między innymi przy dużym kontraście termicznym burze śnieżne.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Szczególnie na bardzo dynamiczny przepływ powietrza, którym towarzyszyć będą systemy frontów atmosferycznych muszą przygotować się mieszkańcy zachodniej oraz północnej a także Centralnej i wschodniej części Polski. Tam dodatkowo prognozowane są liczne burze oraz silne opady konwekcyjne oraz spory kontrast jak i gradient temperatury powietrza, którym towarzyszyć będzie bardzo silny wiatr w porywach do nawet 100-120 km/h.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Natomiast z podobnym typem pogody również będą zmagać się mieszkańcy pozostałej części Polski. Ponadto w rejonach górskich i nad samym morzem również dadzą się we znaki wichury oraz opady mieszane jak i opad pochodzenia konwekcyjnego. Z kolei jak wynika z najnowszych prognoz z modeli numerycznych. Iż z takim dynamicznym przebiegiem pogody będziemy również zmagać się przez duży okres dni a nawet kolejnych miesięcy. 

 

Comments are closed.