Nadciąga mocne ochłodzenie z licznymi opadami śniegu!

Tym razem już nie spekulatywnie lecz niemal pewne są prognozy dotyczące pierwszych poważniejszych opadów śniegu na znacznym obszarze naszego kraju. Warto więc przygotować się na białe widoki za oknem i trudne warunki na drogach.

Zdjęcie ilustracyjne: Damian Zbieg – Meteo24

W bieżącym tygodniu już w centrum i na wschodzie kraju odnotowane zostały pierwsze opady śniegu lub śniegu z deszczem. Jednak nie były one dotkliwe, a zimowy akcent szybko ustąpił ponownemu ociepleniu z wilgotną, szarą aurą. Tymczasem znad Islandii zaczyna spływać nad Atlantyk arktyczna masa powietrza, która w piątek wkroczy do naszego kraju. Z początku nic specjalnego nie będzie się dziać, gdyż front chłodny będzie cienki i niemal pozbawiony opadów, ale zatrzyma się on we wschodniej Polsce, po czym zacznie falować.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

To właśnie te falowania przyczynią się do rozwoju mocno uwodnionych niżów, które będą wędrować z południa na północ przynosząc w ciepłym sektorze intensywne opady deszczu, a w chłodnym śnieżyce lub opady śniegu o charakterze ciągłym. Możliwa będzie seria tych niżów (co najmniej 2 niże tego typu) są spodziewane w okresie od piątku do poniedziałku (26/29.11) nad obszarem naszego kraju.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Pierwszy z tych niżów pojawi się w piątek w godzinach popołudniowych nad Śląskiem i Małopolską, przynosząc tam intensywne opady śniegu. W ciągu godzin i w sobotę strefa śniegu powędruje na północ nad Mazowsze, Podlasie i Mazury. Na zachodzie z kolei utrzyma się spokojna bez opadów aura. Z drugim niżem będzie związany rozwijający się nad Alpami, Niemcami i Czechami system frontów atmosferycznych, który wyraźniej zaznaczyłby się akcentami śnieżnymi na zachodzie kraju (Dolny Śląsk, Ziemia Lubuska i Wielkopolska). W tym czasie do wschodniej części kraju przejściowo napłynęłoby ciepłe powietrze, więc padałby tam deszcz. Jednak następnie powrócą opady śniegu.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Intensywne opady śniegu w nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek wędrowałyby m.in. przez Pomorze i Kujawy, częściowo także w Wielkopolsce i na Mazowszu. Na pozostałym obszarze też by padał, lecz już słabiej. We wtorek przejściowo poprawa pogody, lecz z zachodu wkraczałby kolejny system frontów, który przyniósłby najpierw intensywne opady śniegu, następnie deszczu ze śniegiem i deszczu. Jednak ocieplenie to byłoby przejściowe i już w pierwszych dniach grudnia mogą powrócić opady śniegu.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Tak więc pamiętajmy o zmianie opon na zimowe i liczmy się z tym, że warunki na drogach zwłaszcza podczas porannego szczytu komunikacyjnego będą trudne, miejscami bardzo trudne. Śnieg i błoto pośniegowe, oraz oblodzenia niebawem wymuszą na kierowcach ostrożną jazdę. Przed nami raczej już na pewno trzy duże strefy opadów śniegu !!!

Comments are closed.