Koniec października pogodny, listopad dynamiczny! – Wstępne Prognozy

Końcówka października przynosi uspokojenie w aurze, coraz więcej słońca i wyższe temperatury. Warto z tego korzystać nim na dobre zrobi się zimno, pochmurnie, a słońce będzie jeszcze krócej na niebie.

Zdjęcie ilustracyjne: Damian Zbieg – Meteo24

Obecnie na pogodę w Polsce ma wpływ silny ośrodek wyżowy znad Bałkanów, który kieruje w naszą stronę falę ciepłego powietrza i dużą ilość pogodnego nieba. Dzięki niemu za dnia zobaczymy duże kilkanaście stopni powyżej zera. Miejscami nawet ponad 18 st.C może się trafić. Jednak za sprawą pory roku noce mogą być zimne z niewielkimi przymrozkami. Dobrą wiadomością jest te ż to, że pogoda ta zostanie z nami do niedzieli.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Warto wspomnieć, że w ciągu tego przedłużonego weekendu przypada dodatkowo zmiana czasu z letniego na zimowy, co oznacza, że w niedzielę (31.10) przesuwamy wskazówki zegara z 3:00 na 2:00 i śpimy o godzinę dłużej.

Pierwszy dzień listopada przywita pogodą typową dla tego miesiąca. Ciepło jeszcze będzie, ale z zachodu i południa wkroczą chmury z opadami deszczu. Może też mocniej wiać. Kolejne dni listopada do końca tygodnia będą umiarkowanie ciepłe, przejściowo z opadami deszczu o zmiennym natężeniu i burzami na północy kraju. Śnieg jeśli się pojawi to w górach (Tatry).

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Drugi tydzień listopada do Święta Niepodległości i po tym święcie będzie trochę chłodniejszy z opadami deszczu. Wzrośnie szansa na deszcz ze śniegiem lub śnieg gdzieś na nizinach, a nawet śnieżyce.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Część prognoz daje ryzyko całkiem poważnego wczesnego incydentu zimowego. Biało będzie w górach. Po opadach mieszanych możliwe silniejsze przymrozki, oraz oblodzenia. Tak więc warto planować już powoli zmianę opon na zimowe.

Comments are closed.