Zdecydowana poprawa pogody do końca lata! – Wstępne Prognozy

No i nastał już wrzesień. Po fatalnej pogodzie jaka panowała w sierpniu nowy miesiąc rozpoczął się od poprawy pogody . Z każdym dniem jest cieplej, oraz więcej pogodnego nieba nad obszarem naszego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne: Damian Zbieg – Meteo24

Intensywne opady deszczu, burze i liczne trąby powietrzne (które swoją drogą należały do wyjątkowo fotogenicznych), a także wichury i zdecydowanie za niskie temperatury spowodowane były niżami, które lubiły nurkować znad Skandynawii do Polski i blokować się nad naszym krajem. Na szczęście już teraz pogodę zaczęły kształtować silniejsze wyże i wygląda na to, że tendencja wyżowa będzie dominować w najbliższych dniach, a nawet i tygodniach, do jesiennej równonocy, więc po szkole czy pracy będzie można jeszcze korzystać z pogody.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Bardzo dobra pogoda będzie już panować w rozpoczynającym się weekendzie. Jednak temperatury będą zróżnicowane. Na zachodzie i południu powinno być najcieplej za dnia, zaś im dalej ku centrum i wschodowi tym chłodniej, a to dlatego, że blisko naszego kraju, bo nad wschodnią Europę spłynie porcja zimnego, arktycznego powietrza. Na wschodzie przejściowo pojawi się chłodny front z przelotnymi opadami deszczu.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Jednak po jego przejściu szybko się wypogodzi i nadejdą rześkie noce. Temperatura minimalna zwłaszcza na wschodzie kraju i na terenach górskich może z łatwością spaść poniżej 5 stopni, zbliżając się zwłaszcza przy gruncie do zera i tym samym do przymrozków. Tak więc poranki z oszronioną trawą i możliwością skrobania szyb samochodowych jak najbardziej nie powinny dziwić w ciągu najbliższych paru poranków, mniej więcej do wtorku.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Następnie za sprawą nasilenia się wiatru z południowego zachodu zacznie napływać więcej ciepłego powietrza z zachodniej Europy. Niewykluczone nawet wizyta powietrza zwrotnikowego na południu kraju w okolicy końca przyszłego tygodnia. Dzięki niemu możliwe będzie jeszcze na termometrach maksymalnie 27/28 st.C. Jednak wtedy pogodę może lokalnie popsuć chłodny front atmosferyczny, przynosząc przelotne deszcze i ostatnie letnie burze.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

W dalszej kolejności może się bardziej ochłodzić, ale część prognoz sugeruje, że szybko wróci ciepło i pogodne niebo. Tak więc lato jeszcze nie powiedziało ostatniego słowa mimo iż chłodne akcenty też będą, jak to bywa w tym okresie należącym już do meteorologicznej jesieni.

Comments are closed.