Czy tegoroczne lato będzie upalne i burzowe? – Wstępne Prognozy dla Polski

Od kilku tygodni i miesięcy pogoda w naszym kraju jest bardzo zróżnicowana i zmienna. Ponadto pogodę sterują miejscami dynamiczne układy niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi, które przejściowo przynoszą opady atmosferyczne i liczne burze. Czy też tak podobnie będzie wyglądać w kraju tegoroczne lato..? 

Autor Zdjęcia Mariusz Jasłowski - Meteo24

Autor Zdjęcia Mariusz Jasłowski – Meteo24

Źródło Danych - Wetterzentrale.de

Źródło Danych – Wetterzentrale.de

Na obecną chwilę jak wynika z najnowszych prognoz z modeli numerycznych. Nowy początek czerwcowego miesiąca w wielu miejscach kraju w tym Polski będzie znajdować się w bardzo zróżnicowanej masie powietrza ze zmienną temperaturą, której towarzyszyć będą w większości przebłyski słońca na niebie. Ponadto pogodę przeważnie kształtować będą układy wysokiego ciśnienia atmosferycznego. Dodatkowo do końca miesiąca spodziewamy się też znacznie mniej opadów atmosferycznych i burz, które spowodowane będą ze znacznym niedosytem wilgoci. Jedynie przelotnie będą mogły być niewykluczone burze oraz opady konwekcyjne o zmiennym natężeniu. Natomiast temperatura powietrza w różnej części Polski oraz w górach i nad samym morzem oscylować będzie od +15°C do nawet +26°C.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Zaś nieco inaczej wyglądają prognozy w połowie miesiąca. I wtedy jest szansa, że do Polski zawita prawdziwe lato oraz między innymi temperatura powietrza w wielu miejscach kraju w tym Polski wyniesie od +30°C do nawet +36°C. Poza tym w tak gorącej masie powietrza przy spływie niestabilnej jak i chwiejnej masy powietrza z chłodnym frontem atmosferycznym na terenie w większości kraju i na obszarze Polski będą mogły sprzyjać korzystne warunki do rozwoju silnych burz z trąbami powietrznymi. Podobnie nad wodami Morza Bałtyckiego sprzyjały oraz wzrosły by  warunki do rozwoju trąb wodnych jak i też lejków kondensacyjnych.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Natomiast z podobnym typem pogody również będziemy musieli się borykać prawdopodobnie też w lipcu oraz w sierpniu. I wtedy też na terenie całego kraju w tym Polski będą utrzymywać się bardzo zróżnicowane masy powietrza, które napływać będą z różnych kierunków Europy ze znacznie niestabilną jak i chwiejną masą powietrza, która sprzyjać będzie gwałtownym jak i niebezpiecznym zjawiskom atmosferycznym. W zamian tego wzrośnie także duże ryzyko pożarów lasów jak i łąk na dużym obszarze Polski i nie tylko.

Źródło Danych - tropicaltidbits

Źródło Danych – tropicaltidbits.com

Ale póki co są to odległe jak i bardzo niestabilne prognozy, które jak wiemy nie od dziś są też bardzo obarczone dużym błędem prognostycznym na tak odległy termin. Dlatego warto patrzeć na to z przymrużeniem oka aby pogoda was kochani w tegorocznych miesiącach letnich mocno nie zaskoczyła na dworze a szczególnie nad morzem czy w górach.

 

 

Comments are closed.