Duże wahania temperatury oraz upały i silne burze! – Wstępne Prognozy

Przez najbliższe dni nad obszar naszego kraju w dalszym ciągu napływać będzie bardzo zróżnicowane oraz między innymi wilgotne powietrze, które sprzyjać będzie w rozwoju burz. Dodatkowo na pogodę w Polsce oddziaływać będą dynamiczne układy niskiego ciśnienia oraz wyż jak i system frontów atmosferycznych.

Autor Zdjęcia Adrian Dorniak - Meteo24

Autor Zdjęcia Adrian Dorniak – Meteo24

Źródło Danych - Wetterzentrale.de

Źródło Danych – Wetterzentrale.de

Na obecną chwilę jak wynika z kolejnych nowych aktualizacji z modeli numerycznych. Początek nowego tygodnia na nowo przyniesie bardzo zmienną pogodę. Ponadto pojawią się kolejne fronty atmosferyczne, które przyniosą ze sobą sporo opadów konwekcyjnych i burz o lokalnym i silnym przebiegu. W zamian tego temperatura powietrza w różnej części kraju w tym Polski oscylować będzie od +6°C do nawet +24°C. Poza tym bardzo spory kontrast jak i gradient temperatury sprzyjać będzie w rozwoju zjawisk konwekcyjnych z burzami, które szczególnie dadzą się we znaki na zachodzie oraz też na północy i częściowo we wschodniej części naszego kraju oraz dodatkowo w górach i nad wodami Morza Bałtyckiego.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Z kolei na jeszcze więcej zmian pogody oraz z dynamiczną wymianą mas powietrza będziemy musieli przygotować się na początku nowego miesiąca. I wtedy na nowo z południowego zachodu i południa Europy do naszego kraju zacznie napływać upalne oraz bardzo zróżnicowane jak i też niestabilne powietrze. Ponadto w tym okresie temperatura powietrza oscylowała by od +15°C do nawet +32°C. Dodatkowo towarzyszyły by nam spore ilości słońca oraz przejściowe fronty atmosferyczne, które sprzyjały by w rozwoju burz z ulewnymi opadami deszczu.

Źródło Danych - Wetterzentrale.de

Źródło Danych – Wetterzentrale.de

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Na koniec warto dodać iż taki bardzo zmienny typ pogody w dalszym ciągu będzie utrzymywać się z nami długo oraz między innymi w wielu miejscach Polski może systematycznie wzrosnąć duże zagrożenie pożarowe w lasach a także na łąkach.

 

Comments are closed.