Kolejne dni przyniosą przelotne opady deszczu i burze! – Ważne Analizy

Po ostatnich suchych i zimnych dniach z przymrozkami pogoda zacznie się powoli zmieniać. Co prawda utrzyma się jeszcze północna cyrkulacja, ale pojawią się opady i burze.

Autor zdjęcia: Damian Zbieg – Meteo24

Sprawcą zmiany w pogodzie będzie niż, wędrujący z okolic Finlandii na południe i następnie oscylujący w rejonie Polski i wschodnich sąsiadów. Na zachodzie z kolei utrzyma się silny, stały wyż. Taka pogoda utrzyma się od środy (14 maja) do końca bieżącego tygodnia. Przejściowo się ociepli, ale następnie spłyną kolejne porcje zimnego powietrza. Najwięcej opadów na wschodzie i w centrum. Obok deszczu możliwa krupa śnieżna, drobny grad, a w górach nawet śnieg.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Kolejny tydzień maja to raczej typowo wiosenna pogoda bez upałów. Miejscami pojawią się opady deszczu i burze, oraz trochę wyższa temperatura do 20/25 stopni. Jednak chłodne masy powietrza nadal będą nam towarzyszyć. Do końca maja poranki raczej będą rześkie, miejscami z przymrozkami. Padać będzie dość często w całym kraju, ale największe przyrosty opadów będą we wschodniej połowie kraju.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Z kolei są też warianty prognoz, które sugerują w trzeciej dekadzie maja szanse na pojawienie cię ciepłych i wilgotnych mas powietrza z sektora południowo-zachodniego. Wtedy mogłyby się pojawić wyższe temperatury z gwałtownymi iście letnimi burzami. Jednak póki co ta wersja wydaje się mniej prawdopodobna od utrzymania się dość dziwnego, nietypowego sektora północnego, wywołanego zbyt słabymi prądami strumieniowymi które mogłyby obudzić strefową cyrkulację, której już od dawna nie ma.

Comments are closed.