Dynamiczne ocieplenie i wymiana mas powietrza! – Wstępne Prognozy
Nadeszła trzecia dekada stycznia, która przynosi dynamiczne zjawiska pogodowe nad Polską w postaci silnego wiatru i śnieżyc, oraz burz. W natarciu są kolejne zmiany w postaci rozległej odwilży i roztopów, lecz kolejne burze i śnieżce też będą możliwe.
Obecnie rozkład pól barycznych z obszarami wyżowymi na południu i wschodzie Europy z głębokimi niżami na północy Atlantyku zwiastuje rychły koniec obecnego okresu zimowego, który utrzymywał się ostatnie ponad 2 tygodnie. Korytarz ciepłych mas powietrza dotrze do naszego kraju z początkiem nowego tygodnia.
Rozpocznie się więc klasyczna wędrówka niżów z zachodu, które przynosić będą ze sobą fale ciepła do nawet ponad 10 stopni i lekkich ochłodzeń w spływach polarnomorskich i arktycznych, morskich. Niżom towarzyszyć będą deszczowe i śnieżne fronty, oraz silny i porywisty wiatr. Okresami pojawiać będą się burze śnieżne i zwykłe z deszczem, oraz gradem.
Temperatura przeważnie będzie dodatnia, lecz za sprawą wychłodzenia nawierzchni dróg i chodników minionymi mrozami trzeba się liczyć z oblodzeniem i opadami marznącymi. Także po okresach ciepłych mogą powracać przymrozki, zwłaszcza na wschodzie kraju i na terenach górskich, potęgując ryzyko gołoledzi. Roztopy i silne opady deszczu zwiększą na nowo stan rzek i ryzyko podtopień, oraz zalania. Taka dynamiczna pogoda utrzyma się do weekendu (27/28 stycznia)
Przełom stycznia i lutego już trochę spokojniejszy za sprawą wyżu, ale początek lutego prawdopodobnie z kolejną falą ocieplenia i dopiero w dalszej perspektywie może pojawi się jakiś dłuższy okres zimowej aury na większym obszarze kraju.
Tak więc po okresie pięknej, choć dokuczliwej zimy czas na więcej ocieplenia, co ucieszy kierowców ale nie koniecznie wypoczywających na feriach zimowych, czy chcących morsować i uprawiać sporty zimowe, bo odwilże okresowo będą występować także w górach.