Nadciąga silna fala upałów, którą zakończą gwałtowne burze! – Ważne Prognozy
Po wyjątkowo chłodnym kwietniu i maju przyszedł bardzo ciepły, choć do tej pory jeszcze nie upalny czerwiec. Aura zdecydowanie się poprawiła. Jednak coś za coś. Ilość opadów zmalała, a zagrożenie pożarowe w lasach znacznie wzrosło.
Obecna aura jest “przygotowaniem” do uderzenia gorąca, nie pierwszego ale drugiego w tym roku (wcześniejsze było w pierwszej połowie maja) Panująca pogoda jest skutkiem istotnej przebudowy pola barycznego nad Europą, które od początku czerwca przestawiło się wreszcie w “tryb letni” Wyjątkowo długo to trwało, ale się doczekaliśmy. Do tej pory było względnie łagodnie z ciepłem, ale niestety nadchodzą trudne, gorące dni a wraz z nimi wzrastające z dnia na dzień ryzyko gwałtownych burz.
Wtorek i środa to jeszcze umiarkowane, bardzo ciepłe dni bez upału z temperaturami w okolicach najwyżej 25/28 st.C z możliwością pojedynczych, raczej słabych burz, związanych z cienką strefą chłodnego frontu, aktualnie przemieszczającego się nad naszym krajem. Burze uaktywnią się popołudniu i wieczorem.
Od czwartku na zachodzie temperatura przekroczy 30 stopni, otwierając tym samym falę upałów. W piątek na zachodzie już może być nawet 32/34 st.C, a granica upału przesunie się w głąb kraju. Jeszcze goręcej będzie w weekend. Wtedy lokalnie na termometrach będziemy mieli nawet 35 st.C. Mogą się też rozwijać lokalne burze wewnątrz masowe o gwałtownym przebiegu, gdyż wzrośnie niestabilność masy powietrza z powodu napływu coraz większej ilości wilgoci.
W nowym tygodniu należy spodziewać się kontynuacji upalnej aury, która prawdopodobnie przesunie się w centrum kraju, zaś na zachodzie się ochłodzi. Możliwe, że będą obecne aktywne fronty atmosferyczne. A takie połączenie oznacza jedno: coraz gwałtowniejsze burze w różnych regionach kraju.
Warto więc w najbliższych dniach zachować wzmożoną ostrożność. Zadbać o nawodnienie i ochronę przed słońcem, zwłaszcza osób wrażliwszych, ograniczenie ciężkiej pracy w godzinach najsilniejszego nasłonecznienia. Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa pożarowego w lasach. Zalecamy też śledzenie aktualnych ostrzeżeń przed burzami, by zminimalizować ryzyko strat materialnych i uchronić się przed zagrożeniem dla życia.