Do końca stycznia zmienna zimowa aura! – wstępne prognozy

W ostatnich godzinach zimowa aura pokazała pazur w postaci oblodzenia, śnieżyc, burz śnieżnych, zawiei i zamieci śnieżnych w różnych regionach kraju. Pojawiły się także wichury i chwile cieplejsze podczas których na termometrach było ponad 10 stopni powyżej zera. Kolejne dni także będą bardzo zmienne pogodowo.

Autor Zdjęcia Mariusz Jasłowski - ( Meteo24 )

Autor Zdjęcia Mariusz Jasłowski – ( Meteo24 )

Za taką zmienną sytuację odpowiada aktywny front arktyczny oddzielający powietrze arktyczne od ciepłego, polarnomorskiego. Z jednym z nich zmagaliśmy się w ostatni czwartek i piątek – były to fronty chłodne więc o dość gwałtownym przebiegu. Z kolejnym przyjdzie nam się zmierzyć już w niedzielę 05 stycznia. Tym razem z ciepłym.

Źródło Danych - WXCHARTS. COM

Źródło Danych – WXCHARTS. COM

Wkroczy on od zachodu przynosząc opady śniegu, przechodzące w marznące opady deszczu po których napłynie już druga w tym roku fala bardzo ciepłego powietrza z temperaturą w poniedziałek wzrastającą do nawet 10/12 stopni powyżej zera. We wtorek ciepło jeszcze utrzyma się na wschodzie zaś od zachodu pojawi się na nowo chłodniejsze powietrze. Całe szczęście, że fala marznących opadów przejdzie przez Polskę w nocy z niedzieli na poniedziałek, a że długi weekend to w poniedziałek ruch będzie mniejszy niż zwykle. Jednak i tak część ludzi będzie musiała wstać do pracy więc poranek 06 stycznia zwłaszcza na wschodzie i w centrum będzie bardzo trudny z uwagi na gołoledź. Uważajmy!

Źródło Danych -meteologix. com

 Źródło Danych -meteologix. com

Źródło Danych - WXCHARTS. COM

Źródło Danych – WXCHARTS. COM

W okolicy czwartku Polska może być podzielona na 2 strefy: ciepłe południe z opadami deszczu i zimniejszą północ z sypiącym śniegiem. Ponownie zrobi się bardzo ślisko i niebezpiecznie na drogach. Z kolei następny weekend (11/12 stycznia nieco podobny do obecnego więc z aurą zimową z opadami śniegu w całym kraju.

Źródło Danych - WXCHARTS. COM

Źródło Danych – WXCHARTS. COM

Jednak może zajść istotniejsza zmiana pola barycznego. Front arktyczny rozpadnie się, zaś od Wysp Brytyjskich po Skandynawię zacznie się rozwijać bardzo silny wyż z ciśnieniem w centrum 1045/1050 hPa, a nawet układ Omega, który zatrzyma wędrówkę mas powietrze z zachodu i nad znacznym obszarem Europy rozwinie się cyrkulacja wschodnia, utrzymującą na dłużej powietrze arktyczne coraz bardziej o charakterze kontynentalnym, przechodzące w polarno-kontynentalne stopniowo ocieplające się. To może oznaczać okres silniejszego mrozu utrzymującego się całodobowo na terenie Polski, ale nie bardzo mocnego. Jedynie lokalnie możliwe spadki temperatury minimalnej do -15 stopni, na ogół mróz jednocyfrowy, a za dnia w okolicy zera.

Źródło Danych - WXCHARTS. COM

Źródło Danych – WXCHARTS. COM

Za to możliwe mgły i  niestety smog. Ten wyż może utrzymać się do okolic 20 stycznia, następnie prawdopodobnie wróci cyrkulacja strefowa z cieplejszym powietrzem, ale to odległy scenariusz.

Comments are closed.