W kolejnych dniach cieplej, ale przeważnie sucho! – Wstępne Prognozy

W ostatnich dniach nieco się ochłodziło, a w nocy miejscami wróciły przymrozki. Na szczęście zdecydowanie słabsze od tych kwietniowych. W okresie zimnych ogrodników nie powinny być zbyt częste, a następnie to już będzie coraz cieplej. Niestety opadów w dalszym ciągu mniej niż powinno być.

Zdjęcie ilustracyjne: Damian Zbieg – Meteo24

W kolejnych godzinach i dniach pozostaniemy na skraju zimniejszych, polarnych mas powietrza z niedosytem wilgoci. W związku z tym noce będą bardzo chłodne, a nawet zimne. Temperatura minimalna głównie na wschodzie może lokalnie spadać poniżej zera stp. Opady i burze będą jednak przejściowo się pojawiać podczas obecności słabych frontów atmosferycznych przechodzących z północy na południe.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Z kolei od poniedziałku (13.05) temperatura będzie powoli wzrastać i wahać się maksymalnie w okolicach 15 stp na wschodzie i 22 na zachodzie. Przeważać będzie pogodna aura z jedynie epizodycznymi opadami deszczu i burzami. W trzeciej dekadzie maja tymczasem można się spodziewać wahań temperatury, a następnie wyraźnego jej wzrostu w ostatnich dniach miesiąca. Być może wtedy nadejdą pierwsze upalne dni.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Opadów niestety będzie mniej, jedynie okresowo przechodzić będą lokalne burze. Tak więc wzrośnie zagrożenie pożarowe, oraz na nowo może się pogłębiać susza. W obrazie prognoz nie widać istotniejszej dynamiki wymiany mas powietrza, z wyjątkiem końcówki maja. Zalegać będą wyże na północy i wschodzie kontynentu europejskiego, a następnie wał Wyżu Azorskiego.

Comments are closed.