W styczniu czeka nas okres zimowej aury! – Wstępne Prognozy

Grudzień i stary rok przechodzi do historii. Ostatnie tygodnie tego miesiąca z wyjątkiem początku i z nielicznymi wyjątkami przyniósł wysoką temperaturę, nadmiarowe ilości opadów różnej postaci, burze i wichury. Z kolei w pierwszym miesiącu nowego roku przypomni sobie o nas zima.

Zdjęcie ilustracyjne: Damian Zbieg – Meteo24

Trend na zimową aurę rozpoczyna akumulacja zimnych mas powietrza (PAK – powietrze arktyczne kontynentalne) nad północno-wschodnią Europą i stopniowo słabnący wpływ dynamicznych niżów z sektora zachodniego z PPMC (powietrze polarno-morskie ciepłe). Zmiana ta będzie postępować stopniowo począwszy od poniedziałku (01.01.) Polska będzie podzielona na dwa obszary: Jeszcze ciepły i deszczowy południowy zachód, oraz zimniejszy i śnieżny północny-wschód. Front arktyczny będzie obfitował w intensywne opady zarówno deszczu jak i śniegu.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

W związku z frontem zaostrzy się kontrast termiczny nad krajem. Najbardziej spektakularnie może on wyglądać w środę (03.01) gdzie między najzimniejszym regionem kraju (-10 na Mazurach) a najcieplejszym Dolnym Śląskiem (+10 st) sięgnie aż 20 stopni! Taka sytuacja zdarza się rzadko i zwykle wiąże się z dynamicznym przebiegiem warunków pogodowych. O ile w ciepłym sektorze będzie padał tylko deszcz to w chłodnym wystąpią śnieżyce i opady deszczu marznącego powodujące bardzo trudne warunki komunikacyjne. Przyrost pokrywy śnieżnej w krótkim czasie sięgnie 20 cm, a dodatkowo silny wiatr do 50-70 km/h w mroźnym sektorze spowoduje zawieje i zamiecie śnieżne.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Front uspokoi się w okolicy czwartku, pozostawiając sporą ilość śniegu. Południowy zachód wciąż jeszcze bez śniegu, ale w weekend (06/07 stycznia) sytuacja ta może się zmienić za sprawą kolejnego niżu, który tym razem zaatakowałby ten region kraju przynosząc najpierw intensywne opady deszczu, a następnie śnieżyce. Tym samym warunki zimowe zapanują już nad całym krajem.  Jednocześnie kontrast temperatury zmaleje (arktyczne powietrze ze wschodniej Polski, gdzie temperatura obniży się do piątku w okolice -15 stopni) zostanie wyparte za wschodnią granicę i ociepli się do około 0 stopni, zaś na zachodzie ochłodzi się też do okolic zera. Następnie delikatny mróz utrzyma się w całym kraju. Podobnie pokrywa śnieżna, lecz największa będzie na północy kraju.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Kolejne dni stycznia to możliwa pogoda w kratkę z odwilżą na zachodzie i regularną zimą na wschodzie. Także przed nami trudne, zmienne warunki pogodowe na które trzeba się właściwie przygotować.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Tak więc jak widzimy opady wciąż w naszym kraju oraz nad morzem i górach w dalszym ciągu będą wysokie i dodatkowo też rzeki mogą mieć stany alarmowe i ostrzegawcze.

Comments are closed.