Przełom grudnia i stycznia nadal wietrzny i deszczowy! – Wstępne Prognozy
Tegoroczne święta upływają pod znakiem wiatru, deszczu i najwyższych w tym miesiącu temperatur osiągających nawet 10/12 stopni i to na znacznym obszarze. Trend na podobną pogodę z nami pozostanie, więc na powrót zimowych krajobrazów musimy poczekać.
Równoleżnikowy układ ośrodków barycznych z wyżami nad Azorami i Morzem Śródziemnym i niżami od Islandii po Skandynawię sprzyja cyrkulacji strefowej i dużym kontrastom ciśnienia, które napędzają wiatry w troposferze i przy ziemi utrwalając przewagę napływu polarnych ciepłych i okresami bardzo ciepłych mas polarnomorskich z jedynie epizodami spływu arktycznych. Mimo to te krótkie spływy arktyczne jak w dniach 22/24 grudnia pokazały, że zima może gwałtownie wrócić na krótko dając intensywne śnieżyce i burze.
Spektakularne ocieplenie największe w tym miesiącu rozpoczęło się w wigilię od zachodniej Polski, gdzie poprzedzone zostało intensywnymi opadami śniegu. Następnie w ciągu zaledwie doby temperatura wzrosła z okolic 0 do nawet 11 stopni! Pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia także zdecydowanie najcieplejsze. Poza tym pojawią się kolejne opady deszczu i silne porywy wiatru.
Intensywne opady śniegu i deszczu od wielu dni spowodowały, że istotnie podniósł się poziom rzek I strumieni. Woda stoi w przydrożnych rowach i na polach powodując coraz liczniejsze podtopienia. Prognozy sugerują, że kolejne dni także z opadami często intensywnymi, więc sytuacja powodziowa może się jeszcze pogarszać. Regularnej zimy nie widać także w pierwszych dniach stycznia, lecz epizodyczne ochłodzenia z opadem śniegu będą możliwe.
Dopiero pod koniec okresu prognostycznego możliwy powrót zimy (w okolicach po 06 stycznia) lecz to termin zbyt odległy. Wówczas arktyczne masy powietrza podobnie jak na przełomie listopada i grudnia zaczęłyby się gromadzić nad Europą.
Tak więc jak widzimy czeka nas w dalszym ciągu bardzo zmienna i wietrzna pogoda, która będzie źle wpływać na nasze samopoczucie i zdrowie. Ponadto duże wahania oraz spadki ciśnienia atmosferycznego mogą także u osób starszych i chorych powodować senność i nadciśnienie.