Kolejne dni i święta z bardzo zmienną i dynamiczną aurą! – Wstępne Prognozy

Mija tydzień od momentu, gdy zdążyliśmy pożegnać zimę by przywitać grudniową wiosnę. Sytuacja do końca roku utrzyma się. Przeważnie będzie ciepło, ale wystąpią liczne wahania ciśnienia, silne wiatry i aktywne fronty atmosferyczne z dynamiczną wymianą mas powietrza. Śnieg też się pojawi lecz na krótko.

Zdjęcie ilustracyjne: Damian Zbieg – Meteo24

Obecnie nasz kraj znajduje się pod wpływem silnego wyżu znad południa Europy. Ciśnienie wzrosło do ponad 1035 hPa, a mimo to jest to skraj wyżu, o czym świadczy silniejszy wiatr i pochmurne niebo z szybko sunącymi chmurami piętra wysokiego i średniego, oraz warstwą niskiej chmury zakrywającej większość kraju. Dopiero w niedzielę po południu zachmurzenie ustąpiło bardziej w pasie południa kraju. Temperatura jest dość wysoka jak na ten miesiąc, bliżej do wczesnej wiosny niż zimy.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Początek tygodnia to także skraj wyżu. Jednak blisko kraju będzie front polarny przynoszący większe zachmurzenie i opady deszczu, zwłaszcza na północy kraju. Będzie też mocniej wiało w porywach do 80 km/h.  W cieplejszej polarnej masie powietrza możemy liczyć na temperaturę od 5 do 10 stopni powyżej zera. We wtorek front będzie już bardziej aktywny przynosząc silniejsze opady deszczu na północy i w centrum. Porywy wiatru osiągną nawet 70-90 km/h. Ciśnienie będzie spadać, ale dość łagodnie.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

W środę chłodniejsze masy powietrza polarnego i arktycznego morskiego wleją się do Polski z sektora północno-zachodniego przynosząc opady deszczu, mieszane i krupy śnieżnej. Sypnie w górach. Ciśnienie mocniej spadnie i wyniesie około 995-1012 hPa. Nadal będzie mocniej wiać do 50-85 km/h. Niewykluczone też burze. W czwartek także opady mieszane. Temperatura przeważnie od 0 do 5 st na plusie. Typowo zimowe warunki zapanują w górach, gdzie oblodzenia będą utrudniać ruch.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Bliżej świąt pogoda robi się jeszcze bardziej dynamiczna, a nawet niebezpieczna. Na Atlantyku rozbuduje się potężny wyż Azorski z ciśnieniem od 1040 do 1055 hPa, a na północy Atlantyku seria bardzo głębokich niżów z ciśnieniem spadającym nawet poniżej 950 hPa. Różnica ciśnień może więc na Atlantyku osiągać ponad 100 hPa! Co prawda raczej nie w tym samym momencie, lecz w odstępie kilku dni. Bardzo głęboki niż może uderzyć pod koniec tygodnia i na początku świątecznego weekendu w Wyspy Brytyjskie, Skandynawię i Polskę przynosząc w tym rejonie Europy bardzo silne opady deszczu, burze i oczywiście sztorm. Na Bałtyku porywy osiągnąć mogą 120-130 km/h, a w reszcie kraju 90-110 km/h, powodując liczne szkody. Niestety dla służb może to oznaczać dużo pracy w okresie świąt. Wiać też może do 100 km/h w wigilię. Towarzyszyć temu będą opady deszczu na południu, oraz miejscami śnieżyce na północy i w centrum, gdyż nad krajem zderzą się różne masy powietrza. Możliwe także burze.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

W święta możliwe, że spłynie arktyczne powietrze do całego kraju i po wichurze będziemy mogli cieszyć się przelotnymi opadami śniegu na terenie całego kraju. Tak więc przed nami skomplikowana i kręta droga do względnie białych świąt.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Śnieg długo nie poleży, bo zaraz po świętach kolejny front przyniesie ocieplenie, które może utrzymać się do Sylwestra, po czym znów się ochłodzi a na południu kraju w Nowy Rok sypnie śniegiem.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Przy tak dynamicznej pogodzie powyższy opis prognozy jest jednym z wariantów. Raczej pewni możemy być tylko tego, że przed nami bardzo niestabilny okres, a nawet niebezpieczny, bo do niego zostało względnie mało czasu. Dlatego warto się zabezpieczyć by te święta były dla nas wesołe i szczególnie bezpieczne.

Comments are closed.