Początek października nadzwyczaj ciepły, ale na horyzoncie widać już przymrozki! – Wstępne Prognozy

Wrzesień żegna nas jako miesiąc nadzwyczaj ciepły i pogodny z krótkimi epizodami ochłodzenia i opadów.  Temperatury średnie były o 2-4 stopnie powyżej normy wieloletniej. Październik zacznie się kontynuacją trendu.

Autor Zdjęcia Damian Zbieg - ( Meteo24 )

Autor Zdjęcia Damian Zbieg – ( Meteo24 )

Złota jesień czy babie lato jest tym czym obecnie ta pora roku nas przywitała. To zdecydowanie jej najpiękniejsze oblicze. Nawet częste i gęste mgły dodają klimatu porankom czy wieczorom. Ta pogoda gwarantowana jest przez dominację układów wyżowych wędrujących od południowego zachodu Europy na wschód. No ale ta sielanka nie może trwać zbyt długo.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Początek października po chwilowym ochłodzeniu przyniesie napływ bardzo ciepłych mas powietrza polarnego wraz z wędrówką kolejnego układu wyżowego. Najcieplej będzie w poniedziałek i wtorek, do nawet 25/28 stopni!

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Jednak od środy do piątku już chłodniej, maksymalnie około 15/20 stopni i opady deszczu, oraz burze. Pojawi się też silny wiatr do 60-80 km/h. Tak więc aura zbliży się już do klasycznej jesieni. Temperatura minimalna może spadać na południu i wschodzie kraju w pobliże zera st. C, zwiastując przymrozki.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Od soboty do poniedziałku ponownie popłyną cieplejsze masy powietrza, ale takie do 15/22 stopni. Nowy tydzień (od 09 października) natomiast możliwe załamanie pogody z deszczem, burzami i silnym wiatrem do 70-100 km/h, za którym spłyną chłodniejsze masy powietrza i już w połowie miesiąca przymrozki możliwe w całym kraju a maksymalnie na termometrach zobaczymy już tylko około 10/15 stopni, a miejscami mniej.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Tak więc korzystajmy z ostatnich tak ciepłych dni w tym roku, gdyż za rogiem czeka już jesień w postaci bardziej deszczowej, wietrznej i chłodniejszej.

Comments are closed.