Przed nami względna poprawa pogody i wyraźne ocieplenie! – Wstępne Prognozy

Za nami pierwsza dekada sierpnia, która przyniosła aurę wybitnie kapryśną z temperaturami średnimi znacznie poniżej normy dla tego okresu, bliższymi wrześniowymi niż sierpniowymi. Na szczęście mamy już lepsze wieści.

Zdjęcie ilustracyjne: Damian Zbieg – Meteo24

Nadchodzący długi weekend sierpniowy i kolejne dni mają przynieść zdecydowanie więcej pogodnych chwil i wyższe, typowo letnie wartości na termometrach. Także urlopy dla tych co teraz planują powinny być bardziej udane. Wszystko za sprawą uspokojenia się sytuacji barycznej po ostatniej serii gwałtownych i rzadko spotykanych o tej porze roku głębokich niżów nad Bałtykiem i północną Europą. Rozbuduje się nad Polską niezbyt trwały wał wyżowy od południa i wschodu kontynentu.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Fala ciepła zacznie się już w nadchodzący weekend (12-13.08) gdy na termometrach będzie już około 25/30 stopni. Pojawiać się będą co prawda chmury, miejscami przelotne opady deszczu i burze lecz lokalnie. Fala upałów spodziewana jest w nowym tygodniu m.in. w Święto Wojska Polskiego, gdy na termometrach będzie nawet 30/35 stopni.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Bliżej końca tygodnia jednak upały odsuną się na wschód i przyjdzie ochłodzenie, popada i przejdą burze. To będzie jedna z nielicznych dynamiczniejszych wymian mas powietrza. Także nie czeka nas póki co jeszcze długotrwała blokada wyżowa a raczej taki przerywnik. Kolejny weekend i tydzień znów cieplejsze ze spokojniejszym typem pogody lecz bez silnych upałów. Nad Europą pojawią się dość silne wyże z ciśnieniem sięgającym nawet 1030 hPa, które przyblokują front polarny biegnący znad Atlantyku. Wówczas możliwy jeszcze stabilniejszy okres pogodnej aury.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Tak więc druga i trzecia dekada sierpnia będzie już typowo letnia z tylko czasami pojawiającymi się burzami. W większości bez znaczącej dynamiki wymian mas powietrza, sprzyjająca wypoczynkowi na plaży w tym okresie powoli chylącymi się ku końcowi wakacjami.

Comments are closed.