Kolejne dni lipca upalne i burzowe – Wstępne Prognozy

Pełnia lata w tym roku wygląda podręcznikowo: Gorąc i słońce przeplatane czasami gwałtownymi burzami i łagodnym ochłodzeniem. I tak samo wyglądają prognozy na kolejne dni.

Zdjęcie ilustracyjne: Damian Zbieg – Meteo24

Początek nowego tygodnia przyniesie w kraju upalne temperatury, oraz wędrującą powoli z zachodu na wschód zatokę niżową z systemem frontów atmosferycznych. Pojawią się przelotne opady deszczu a także lokalne burze.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Wtorek i środa to ponowny napływ gorąca, a w środę kolejne burze. Czwartek i piątek z łagodniejszymi temperaturami, lecz weekend możliwa silna fala upałów do 33-36 stopni.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Kolejny tydzień podobnie z lekkim ochłodzeniem, burzami i następną silną falą upałów w okolice 32/37 stopni.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Dobrą stroną tej pogody jest to, że na urlopie w większości zrealizujemy swoje wypoczynkowe plany. Warto tylko śledzić ostrzeżenia burzowe, by nas nie zaskoczyła. A podczas korzystania ze słonecznej aury zadbać o odpowiednią ilość wody, trochę cienia, może krem z filtrem UV i opalać się nie za długo, w zależności od tego jak mamy dostosowaną skórę. Nad wodą unikajmy alkoholu i innych środków to tak samo jak kierując pojazdem. Nad morzem uważajmy na tzw. prądy wsteczne, które mogą nas wciągnąć głębiej w morze. Stosujmy się do poleceń ratowników. Rozsądek przede wszystkim!

Zdjęcie ilustracyjne: Damian Zbieg – Meteo24

Taka aura jednak niezbyt zniweluje skutki suszy, do których obecnie należą coraz liczniejsze pożary wywołane różnymi czynnikami ludzkimi, czy to nieuwagą podczas urlopowych i wczasowych ognisk, rzucony niedopałek papierosa, iskry z pojazdów silnikowych czy maszyn rolniczych. Pamiętajmy zatem o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas spędzania czasu na łonie natury!

Comments are closed.