Czerwiec z przewagą suchej, słonecznej aury i umiarkowanych temperatur! – Wstępne Prognozy

Pogoda przez maj zaczęła nas bardziej rozpieszczać, serwując spore ilości pogodnych dni, lecz temperatury pozostały dość niskie, zwłaszcza nocami. Opadów zdecydowanie mniej niż w kwietniu. Niestety wraz z pogodną aurą zaczęły się pojawiać pierwsze oznaki kolejnej suszy. Pod tym względem prognozy są niepokojące.

Zdjęcie ilustracyjne: Damian Zbieg – Meteo24

Na pogodę od pewnego czasu w Polsce mają wpływ układy wyżowe, rozciągające się od Atlantyku po północ Europy. Związane są z nimi  na ogół chłodne lub umiarkowanie ciepłe masy powietrza polarnego. Wilgotne masy powietrza utrzymują się jedynie na południu Europy, gdzie liczne burze powodują powodzie błyskawiczne.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Przełom maja i czerwca do weekendu przyniesie więc na ogół słoneczną lub z niewielkim zachmurzeniem aurę. Niewielkie opady deszczu i burze mogą się pojawić jedynie w Karpatach, Sudetach i na wschodzie Polski. Przed nami kolejne zimne noce z lokalnymi przymrozkami, a za dnia od 15 do nawet 24 stopni.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

W kolejnym tygodniu czerwca także możliwe bardzo chłodne noce z temperaturami spadającymi minimalnie poniżej 5 stopni powyżej zera, zaś maksymalnie od kilkunastu do 24/27 stopni. Pojawiać się będą mogły opady deszczu i burze na większym obszarze kraju, lecz prawdopodobnie nie wszędzie, zwłaszcza na zachodzie kraju niedobór opadów pozostanie najmocniej widoczny.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Tak więc przed nami dość przyjemna pogoda z dużą ilością słońca, ale bez upałów. Niestety pogłębiająca się susza atmosferyczna i glebowa spowoduje istotny wzrost zagrożenia pożarowego w lasach a noce jeszcze do pierwszej dekady czerwca będą bardzo chłodne.

Comments are closed.