Kolejne dni maja umiarkowane lub chłodne, ale coraz mniej opadów! – Wstępne Prognozy
Nastał już maj. Do tej pory pogoda nas nie rozpieszczała. Przewaga chłodnych mas powietrza, nierzadko z przymrozkami, oraz częste opady deszczu. W maju padać będzie mniej, ale temperatury pozostaną jeszcze przeważnie dość niskie.
Pogodę nad naszym krajem kształtować będą w dalszym ciągu masy powietrza polarnego i arktycznego. Na upały musimy więc jeszcze poczekać, za to występować będą kolejne przymrozki. Za taką sytuację odpowiadają układy baryczne, które nie pozwalają ciepłym masom powietrza z południa gościć zbyt długo. Przede wszystkim są to niże z północnej i północno-wschodniej Europy i podążające za nimi układy wyżowe, podczas gdy cyrkulacja południowo-zachodnia zostaje spychana na wschód kontynentu. Dlatego w takiej sytuacji większa część Europy pogrążona bywa w chłodach. Jedynie południowe krańce, z Hiszpanią na czele notują temperatury wyższe od normy, gdzie ostatnio padły rekordy ciepła dla kwietnia.
Po ładnym majówkowo poniedziałku już wtorek przyniesie zmianę pogody. Pojawi się front z burzami i przelotnymi opadami, a za nim ochłodzenie. Nad morzem znów wystąpi dokuczliwy wiatr.
W środę już chłodniej w całym kraju, ale pogodniej. Przewaga pogodnej aury utrzyma się do końca tygodnia. Jednak za sprawą zalegania arktycznego powietrza wystąpią liczne przymrozki, a nawet miejscami opady mieszane. Silny wyż ulokuje się nad Skandynawią. Przymrozki sięgające od 2 do 5 stopni poniżej zera grożą większymi uszkodzeniami wschodzącej roślinności. Dlatego zaleca się jej zabezpieczenie.
Dopiero w następnym tygodniu wyż ten ustąpi płytkim niżom. Pojawią się opady, a temperatura tylko nieco wzrośnie i tak do połowy miesiąca, więc tradycyjnie do zimnych ogrodników kurtki, rękawiczki i czapki jeszcze się przydadzą.
Kolejne przymrozki, choć mniejsze będą wciąż mogły się pojawiać. Natomiast za dnia przeważnie 10/15 stopni. Jedynie sporadycznie pojawią się wartości delikatnie przekraczające 20 stopni. Generalnie opadów może być mniej, lokalnie na granicy suszy atmosferycznej.