Przełom lutego i marca z przewagą chłodnych mas powietrza! – Wstępne Prognozy

Ochłodzenie, które przychodzi do nas z końcem lutego ma szansę utrzymać się na dłużej (do 2 tygodni) za sprawą dość stabilnej cyrkulacji z północnego sektora.

Zdjęcie ilustracyjne: Damian Zbieg – Meteo24

Końcówka lutego to dynamiczny spływ arktycznych morskich mas powietrza po wschodniej stronie silnie umacniającego się układu omega nad  wschodnim Atlantykiem. Układ ten w kolejnych dniach cechować się będzie dużą stabilnością stąd do naszej części kontynentu europejskiego sprowadzane będą kolejne fale mroźnych mas powietrza.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

W kolejnych dniach za sprawą klina wyżowego powietrze będzie coraz bardziej suche, więc będzie mniej chmur, zanikną opady. Możliwe zatem dobre warunki do wieczornych obserwacji obu jasno świecących planet, które maksymalnie się do siebie zbliżą w środę 01 marca. Każdej nocy temperatura będzie jednak spadała poniżej zera od kilku do 10 stopni, ale za dnia będzie cieplej do 5-9 stopni powyżej zera, skąd trzeba się spodziewać amplitud dobowych przekraczających 10-15 stopni, typowych dla przedwiośnia. To może stwarzać zagrożenie dla przeziębień przy chłodnym wietrze i przegrzania w promieniach słońca.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

W mroźnym powietrzu akumulującym się nad Skandynawią i Rosją obecne będą także układy niskiego ciśnienia, mogące nurkować na południe, w związku z czym trzeba się liczyć z częstymi i intensywnymi opadami śniegu, przejściowo mieszanych a także burz śnieżnych od weekendu (03/05 marca) i w następnym tygodniu.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Burzom śnieżnym może sprzyjać już coraz silniej działające słońce za dnia w środowisku dynamicznej adwekcji wilgotnych mas powietrza arktycznego nad cieplejszy ląd. Nocami z kolei możliwe duże spadki temperatury minimalnej do nawet -15/-20 stopni.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych WXCHARTS.COM

Źródło Danych WXCHARTS.COM

Zmiana cyrkulacji na zachodnią, czy południowo-zachodnią możliwa będzie w połowie marca, więc na cieplejsze podmuchy wczesnej wiosny trzeba będzie trochę poczekać.

Comments are closed.