Spektakularna koniunkcja najjaśniejszych ciał niebieskich na wieczornym niebie!

Od pewnego czasu wieczorem możemy obserwować stopniowe zbliżanie się do siebie dwóch najjaśniejszych planet Układu Słonecznego widzianych z Ziemi – Jowisza i Wenus. Nie zdarza się to zbyt często więc warto poświęcić trochę czasu na podziwianie tego wieczornego spektaklu!

Zdjęcie: Damian Zbieg – Meteo24 (z dnia 19.02.23)

Jowisz i Wenus świecą wieczorem do około 2 godzin po zachodzie słońca po czym zachodzą za horyzont. Są na tyle jasne, że można je z powodzeniem oglądać nawet pomimo bliskości lamp ulicznych wtedy mogą w pierwszej chwili skojarzyć się ze zjawiskiem UFO, zaś przy otwartej przestrzeni wręcz rażą w oczy, szczególnie Wenus.

Zdjęcie: Damian Zbieg – Meteo24 (z dnia19.02.23)

Jeszcze bardziej spektakularna koniunkcja wydarzyła się 22 i 23 lutego, kiedy do planet dołączył cienki sierp Księżyca.

Zdjęcie: Mariusz Jasłowski – Meteo24 (z dnia 22.02.23)

Zdjęcie: Mariusz Jasłowski – Meteo24 (z dnia 22.02.23)

To nie koniec atrakcji. Maksymalne zbliżenie obu planet nastąpi około 01 marca, kiedy to znajdą się na tyle małej odległości kątowej, że przypominać będą nieco światła statku kosmicznego lub samolotu. (Trochę podobna koniunkcja tyle, że Jowisza z Saturnem miała miejsce w okolicy przesilenia zimowego roku 2020 również na wieczornym niebie. Wówczas nazywało się Gwiazdą Betlejemską)

Zdjęcie: Mariusz Jasłowski - Meteo24 (z dnia 22.02.23)

Zdjęcie: Mariusz Jasłowski – Meteo24 (z dnia 22.02.23)

Po tym maksymalnym zbliżeniu Wenus będzie już się oddalać od Jowisza, lecz do końca marca będą uświetniać wieczorne niebo, a powtórkę spotkania  trzech najjaśniejszych ciał niebieskich (Jowisza, Wenus i Księżyca) będzie można jeszcze zaobserwować w ostatni dzień marca.

Tak więc pozostaje tylko życzyć dobrej pogody do obserwacji. Na następną taką okazję trochę poczekamy.

Comments are closed.