Duże wahania pogody i możliwe kolejne śnieżyce i burze! – Ważne Prognozy

Już w kolejnych dniach do Polski będzie napływać mroźne oraz bardzo zróżnicowane powietrze. W zamian tego nad obszarem naszego kraju i Bałtykiem będą przechodzić kolejne dynamiczne układy niskiego ciśnienia oraz system frontów atmosferycznych.

Autor Zdjęcia Mariusz Jasłowski - Meteo24

Autor Zdjęcia Mariusz Jasłowski – Meteo24

Źródło Danych Synoptycznych - DWD

Źródło Danych Synoptycznych – DWD

Jak wynika z kolejnych najnowszych danych z modeli numerycznych. Obszar kraju w tym także Polska będzie znajdować się na styku dwóch bardzo zróżnicowanych i mroźnych mas powietrza. A co za tym idzie? Kolejne dynamiczne układy niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi, które będą przynosić ze sobą opady mokrego i ciężkiego śniegu a nawet niewykluczone opady marznące jak i burze śnieżne.

Źródło Danych - Meteocenter.eu

Źródło Danych – Meteocenter.eu

Szczególnie na bardzo dynamiczny przebieg pogody musimy przygotować się już w kolejnych dniach. I wtedy przez Polskę przemieszczać będzie się kolejny dynamiczny układ niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi. Dodatkowo na Wybrzeżu będzie mógł pojawić się efekt Morza Bałtyckiego, który przyniósł by ze sobą opady różnego rodzaju a nawet wyładowania atmosferyczne.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Zaś nieco inaczej i bardziej dynamicznie również prognozy wyglądają na początku przyszłego tygodnia 20.12. I wtedy od zachodu Europy i dalej w głąb naszego kraju będzie postępować szybka wymiana mas powietrza, której sprzyjał by wzrost temperatury powietrza do nawet +6°C/+10°C. Dodatkowo pojawił by się sztorm oraz silny wiatr, który może powodować szkody i przerwy w dostawie prądu elektrycznego. W zamian tego w ciepłej masie powietrza na zachodzie i północy Polski pojawiły by się opady deszczu o zmiennym i silnym natężeniu a nawet burze.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

I z takim właśnie bardzo zmiennym i dynamicznym przebiegiem pogody będziemy się też męczyć prawdopodobnie w Święta Bożego Narodzenia i być może też z początkiem Nowego Roku. Ale jak wiemy wszystko może się zdarzyć i a rusz zima ze śniegiem zawita w sam raz na Święta 🙂 

Comments are closed.