Sporo opadów konwekcyjnych oraz burze i silny wiatr! – Ważne Prognozy

Już w najbliższych dniach pogodę w naszym kraju oraz nad morzem i w górach kształtować będzie kolejny dynamiczny układ niskiego ciśnienia i między innymi system frontów atmosferycznych. Poza tym cały czas napływać będzie chłodne oraz wilgotne i ciepłe powietrze z północnego zachodu i południowego zachodu Europy o chwiejnej i sporej niestabilności.

Zdjęcie Ilustracyjne - Pixabay

Zdjęcie Ilustracyjne – Pixabay

Źródło Danych - MeteoCenter.eu

Źródło Danych – MeteoCenter.eu

Szczególnie na większe zmiany w pogodzie musimy przygotować się od najbliższego weekendu. I wtedy od piątku 16.09 nad obszarem całej Polski oraz nad morzem i w górach zaznaczy się dynamiczny układ niskiego ciśnienia znad północnej części Europy. Ponadto dynamicznemu układowi niskiego ciśnienia będą towarzyszyć fronty atmosferyczne, które przynosić będą ze sobą rozwój masowej konwekcji i burz.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - MeteoCenter.eu

Źródło Danych – MeteoCenter.eu

Szczególnie najbardziej aktywne zjawiska burzowe dały by się we znaki nad wodami Morza Bałtyckiego oraz w całym pasie nadmorskim. Dodatkowo podwyższone warunki kinematyczne sprzyjać będą w rozwoju rozległych burz o sporej aktywności elektrycznej. W zamian tego w tej części obszaru będą występować przelotne oraz ciągłe opady deszczu o zmiennym i silnym natężeniu, które mogą przynieść błyskawiczne zalania i podtopienia. Ponadto ich głównym zagrożeniem będzie też opad gradu i silny wiatr, który w porywach będzie dochodzić do 80-90 km/h.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Z kolei temperatura powietrza w różnej części naszego kraju oraz między innymi nad morzem i w górach oscylować będzie w przedziale od +9°C do +21°C. I z takim właśnie typem pogody będziemy również się zmagać do końca tego miesiąca. W zamian tego z upływem dni w obszarach górskich niewykluczone będą między innymi pierwsze opady śniegu o zmiennym i silnym natężeniu. Jedynie noce oraz poranki na dużym obszarze Polski w tym także w górach i nad samym morzem mogą przynieść spadek temperatury powietrza do nawet -1°C/+5°C.

 

Źródło Danych - MeteoCenter.eu

Źródło Danych – MeteoCenter.eu

 

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Tak więc kochani jak widzimy czeka nas bardzo zmienny i dynamiczny przebieg pogody, który zapewne nam jak i osobom starszym źle wpływać będzie na samopoczucie i zdrowie. W zamian tego dynamiczna i wietrzna pogoda będzie mogła przyczynić się do szkód oraz przerw w dostawie prądu elektrycznego na dużym obszarze kraju i nad morzem.

 

Comments are closed.