Kolejne dni z przewagą upałów i burz, lecz będą też chwile ulgi od gorąca! – Wstępne Analizy

Rozpoczęło się właśnie lato i długo wyczekiwane wakacje. Mamy też za sobą na koncie pierwszy poważny atak zwrotnikowego powietrza, obecnie już drugą falę upałów. Niestety jest też dramatyczna sytuacja hydrologiczna wywołana niedoborem opadów.

Zdjęcie ilustracyjne: Damian Zbieg – Meteo24

Obecnie Polska zostaje pod wpływem układu wyżowego znad zachodniej Rosji, który przynosi do naszego kraju gorące i suche masy powietrza polarnego i zwrotnikowego. Temperatura przez ostatni czerwcowy weekend w większości regionów osiągnie lub przekroczy maksymalnie 30 stopni. Tradycyjnie najtrudniejsza sytuacja z falą upałów zapanuje na zachodzie kraju. Dodatkowo na zachodzie obecna będzie płytka zatoka niżowa, strefa zbieżności i wilgotniejsze powietrze. Stąd okresowe chmury, opady deszczu i możliwe lokalne dość gwałtowne burze z gradem i zalaniami. Niestety z racji wilgoci i słabego wiatru powietrze będzie parne.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Początek nowego tygodnia to kulminacja fali upałów. Na termometrach nawet 35 stopni pojawi się na zachodzie i południu kraju. Kolejne dni tygodnia aż do piątku mogą utrzymać upał przede wszystkim na wschodzie i w centrum, ale także i na Pomorzu do 35 stopni, co jest bardzo rzadkim zjawiskiem. Na zachodzie z kolei występować będą gwałtowne burze, będące efektem zderzenia się zwrotnikowego powietrza z chłodniejszym, które będzie na zachodzie Europy. Kwestią pozostaje tylko jak daleko front pójdzie na wschód i jak silna będzie blokada wyżowa na wschodzie Europy.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Początek lipca, czyli następny weekend to początek większego ochłodzenia, ale postępującego stopniowo. Fala upałów zastąpiona zastałaby cieplejszą polarnomorską masą powietrza. W dalszej perspektywie stery miałaby przejąć polarnomorska wymiana mas powietrza więc dużo łagodniejsze temperatury i może częstsze opady. Jednak nadal bardzo nierównomierne, w większości pochodzący z burz. Co oznacza, że lokalnie będzie zalewało, ale będą też miejsca gdzie susza będzie panować.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Niestety przez okres do początku lipca panować będzie dramatyczna, stale pogarszająca się sytuacja pożarowa w lasach i pogłębiająca się susza hydrologiczna. Okresowe burze niestety nie rozwiążą problemu. Sytuację poprawiłoby jedynie regularne, dość intensywne pojawianie się opadów i oczywiście niższe temperatury.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Wygląda na to, że najbliższy tydzień będzie wyjątkowo gorący i upalny, a powietrze ciężkie. To groźna pogoda dla astmatyków, ludzi z chorobami serca, starszych czy dzieci. Mimo wakacyjnej aury zalecamy korzystanie z niej z umiarem, żeby nie nabawić się oparzeń słonecznych, udarów cieplnych. Dbajmy o osoby starsze, a także o zwierzęta. Zachowujmy szczególną ostrożność w lasach, na szlakach, by nie spowodować pożaru. Uważajmy na ostrzeżenia przed burzami.

Comments are closed.