Kolejne dni czerwca coraz cieplejsze, a nawet upalne! – Wstępne prognozy

Obecnie nasz kraj powoli wydobywa się z chłodnego okresu, który nawiedził nasz obszar w ostatnich dniach maja, przynosząc liczne przymrozki o poranku ledwie kilkanaście stopni za dnia. Wygląda na to, że ten okres mamy już za sobą i przed nami już ostatnia prosta do lata.

Zdjęcie ilustracyjne: Damian Zbieg – Meteo24

Do naszego kraju zaczęły docierać cieplejsze polarnomorskie masy powietrza, które przyniosły w piątek 03 czerwca przyjemne 23/26 stopni na zachodzie i w pozostałych regionach. W sobotę obserwujemy ładną pogodę w północnej połowie kraju gdzie też jest przyjemnie ciepło, zaś na południu i w centrum zalegają chmury, miejscami pada i grzmi.

Zdjęcie Satelitarne - Sat24

Zdjęcie Satelitarne – Sat24

W niedzielę będzie już bardziej sprawiedliwie. Chmury z południa kraju odsuną się na wschód i zapanuje słoneczna aura. Na termometrach do nawet 27 stopni. W poniedziałek też bardzo ciepło i przeważnie pogodnie poza zachodem, gdzie pojawi się więcej chmur z przelotnymi opadami i burzami. Wtorek i środa front przemieszczać się będzie na wschód. Przed frontem na wschodzie możliwe gwałtowne burze i nawet 30 stopni, za frontem przyjemne 22 stopnie.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Bliżej kolejnego weekendu (10/12 czerwca) po lekkim ochłodzeniu zaczną napływać gorące masy powietrza wprost znad południa Europy przynosząc ponad 30 stopni na południu i duże +20 na pozostałym obszarze, sporo słońca ale także lokalne burze.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Do końca drugiego tygodnia czerwca nadal możliwy falujący front nad naszym krajem. Gorące zwrotnikowe masy powietrza zderzać się będą z polarnomorskim ciepłym powietrzem, więc możliwe kolejne burze i przelotne opady deszczu natomiast w dalszej perspektywie pojawia się już ryzyko solidnej fali upałów takiej z temperaturą przekraczającą 30 stopni w całym kraju, a nawet miejscami 35 stopni czyli taki prawdziwie letni upał, który może stanowić zagrożenie dla zdrowia a po nim oczywiście bardzo gwałtowne burze.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Tak więc można już planować weekend czy urlop w ostatnich tygodniach przed wakacjami kiedy nie jest jeszcze tak tłoczno na szlakach czy plażach jak w sezonie wakacyjnym. Pogoda powinna dopisać. Pamiętajmy tylko o umiarze przy korzystaniu ze słońca i uważajmy na burze kiedy będą wydawane ostrzeżenia.

Comments are closed.