Dużo dynamiki w pogodzie i możliwe silne burze! – Ważne Prognozy

W kolejnych dniach majowego miesiąca pogodę w naszym kraju nadal kształtować będą dwie bardzo zróżnicowane i mocno niestabilne masy powietrza. Ponadto wrócą wyższe temperatury oraz z dnia na dzień korzystnie wpływać mogą warunki do rozwoju silnych burz.

Autor Zdjęcia Mariusz Jasłowski - Meteo24

Autor Zdjęcia Mariusz Jasłowski – Meteo24

Źródło Danych - Wetterzentrale.de

Źródło Danych – Wetterzentrale.de

Jak wynika z najnowszych prognoz z modeli numerycznych. Obszar kraju w tym Polski będzie pod znakiem bardzo zmiennej pogody, którą kształtować będzie wyż a nawet dynamiczny układ niskiego ciśnienia i między innymi system frontów atmosferycznych. W zamian tego temperatura powietrza w różnej części naszego kraju będzie wynosić i oscylować początkowo od +8°C do nawet +27°C.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Szczególnie najbardziej możliwy wzrost temperatury powietrza powyżej +20°C będzie prawdopodobny w dalszym ciągu częściowo na północy i zachodzie Polski. Tam też z upływem kolejnych dni i na początku przyszłego weekendu może pojawić się upał do +30°C a nawet niewykluczone są dość dobrze zorganizowane układy burzowe z ulewnymi opadami deszczu i szkwałowym wiatrem. Ponadto silne burze, które znad Niemiec i Czech przemieszczały by się w Polsce będą mogły przynosić szkody oraz przerwy w dostawie prądu elektrycznego i między innymi błyskawiczne zalania oraz podtopienia.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Natomiast z tak bardzo dynamicznym i zmiennym napływie mas powietrza będziemy nadal męczyć się do końca majowego miesiąca. Dodatkowo nocą i rankiem miejscami po dynamicznej oraz przy bezchmurnej pogodzie możliwe są spadki temperatury do nawet +4°C/+10°C.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Na koniec warto dodać. Iż są to jeszcze wstępne i bardzo niepewne prognozy. Ale i tak jak zawsze Państwu piszemy podczas każdego newsa że warto przygotować się na każdy zmienny i bardzo dynamiczny typ pogody, który nie od dziś jak widzimy jest bardzo zmienny a matka natura i tak rządzi swoimi prawami. 

 

 

 

Comments are closed.