Możliwy pierwszy upał i gwałtowne burze w Polsce! – Ważne Prognozy

Nad obszar Polski w kolejnych dniach majowego miesiąca w dalszym ciągu napływać będzie bardzo zróżnicowane oraz między innymi gorące powietrze z północnego zachodu i południowego zachodu Europy. W zamian tego z dnia na dzień istnieje podwyższone ryzyko gwałtownych burz i pożarów, które mogą przyczynić się do szkód i podtopień na dużym obszarze kraju.

Zdjęcie Ilustracyjne - Pixabay

Zdjęcie Ilustracyjne – Pixabay

Źródło Danych - Wetterzentrale.de

Źródło Danych – Wetterzentrale.de

Jak wynika z najnowszych aktualizacji modeli numerycznych. W najbliższych dniach musimy przygotować się na duże zmiany w pogodzie, którą kształtować będą układy wyżowe a nawet bardzo zróżnicowane i upalne masy powietrza. Dodatkowo na styku dwóch mas powietrza korzystnie będą wpływać warunki do rozwoju burz z opadami konwekcyjnymi o zmiennym i silnym natężeniu. Ponadto temperatura powietrza do najbliższego weekendu w różnej części kraju w tym Polski oraz nad samym morzem i w górach oscylować będzie od +8°C do nawet +22°C.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Natomiast na znaczny napływ powietrza z temperaturą dochodzącą do nawet +25°C/+30°C możemy spodziewać się zaraz po najbliższym weekendzie. W zamian tego upalnej masie powietrza towarzyszyć będą gwałtowne zjawiska atmosferyczne a nawet niewykluczone trąby powietrzne.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Szczególnie na pierwszy upał w Polsce i to jeszcze w maju będą mogli liczyć mieszkańcy gmin nadmorskich oraz zachodniej i północnej części Polski. Tam też z kolei niewykluczone będą z upływem dni groźne zjawiska atmosferyczne. Ale póki co są to jeszcze wstępne prognozy, które z dnia na dzień i tak będą się bardzo zmieniać i aktualizować. 

Comments are closed.