Możliwe kolejne zorze polarne nad Polską!

W minionym sezonie zimowym z Polski było widocznych kilka zórz polarnych, zwłaszcza z rejonów Pomorza i Wybrzeża. Ostatnie w marcu kiedy wyżowa pogoda najbardziej sprzyjała ich obserwacji. Tym razem może być trudniej.

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay

W dniu 28 marca na Słońcu zaobserwowano silny rozbłysk z koronalnym wyrzutem masy związany z aktywną grupą plam słonecznych w centralnej części tarczy słonecznej, czyli skierowane idealnie w kierunku Ziemi.  W ciągu kolejnych godzin z tego rejonu wygenerowane zostały kolejne 2 wyrzuty wiatru słonecznego w stronę Ziemi.

Źródło Danych - NASA

Źródło Danych – NASA

Musimy się zatem liczyć z burzą geomagnetyczną której początek szacuje się na 31.03/01.04. Jeśli parametry wiatru słonecznego będą odpowiednie to czeka nas w weekend kolejna seria zórz polarnych widocznych z terenu naszego kraju. Tyle o kosmicznej pogodzie.

Źródło Danych - NASA

Źródło Danych – NASA

Tymczasem pogoda na Ziemi nad Polską niestety o czym wspominamy we wstępnych analizach delikatnie mówiąc nie bardzo będzie sprzyjała obserwacjom z powodu dość wilgotnej, arktycznej masy powietrza. Na południu występować będą opady śniegu i deszczu ze śniegiem, zaś na północy przeważać będą chmury. Stosunkowo najlepsze warunki do obserwacji mogą być jedynie nad morzem, lecz i tam obecne będą chmury. Sytuacja taka potrwa praktycznie przez cały weekend.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Podsumowując jest szansa na spektakularną zorzę na początku weekendu, a pogoda choć nie będzie zbytnio sprzyjała to dobrą wiadomością jest to, że na północy, gdzie zorza jest zwykle najintensywniejsza będą szanse na przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia zwłaszcza nad samym morzem.

Comments are closed.