Fala zimna jeszcze z nami pozostanie! – wstępne prognozy

Pogoda nad Europejskim Obszarem Synoptycznym zdecydowanie się uspokoiła i główną rolę w jej kształtowaniu od paru dni odgrywają wyże. Jednak w zamian tego wyraźnie się ochłodziło.

Zdjęcie Ilustracyjne - Pixabay

Zdjęcie Ilustracyjne – Pixabay

Przez weekend główną rolę odegra wyż rozciągający się od Wysp Brytyjskich po Ukrainę. Przynosi on zimne, ale dość wilgotne masy powietrza polarnego, stąd liczne chmury, mgły i lokalne opady śniegu lub opady mieszane.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Po weekendzie wyż znad Wysp Brytyjskich przemieści się nad Skandynawię, a nad Półwyspem Kolskim i Morzem Białym rozbuduje się silny wyż, który przemieści się na południe w kierunku kontynentalnej Rosji, gdzie połączy się z wyżem skandynawskim tworząc większy układ baryczny.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

W związku z tym  w drugiej połowie przyszłego tygodnia należy się spodziewać apogeum mroźnej aury, sprowadzonej przez falę mroźnego powietrza ze wschodu. Temperatury regularnie będą spadać nocami poniżej zera, w przypadku pogodnego nieba także poniżej -10 st.C. Opadów śniegu będzie mniej niż w weekend, ale możliwe mgły osadzające szadź.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Taka pogoda utrzymać się może nawet do 12-15 marca, kiedy to silny, stabilny wyż z centrum nad wschodnią Europą zacznie się powoli odsuwać i do Polski stopniowo zaczną napływać cieplejsze polarnomorskie masy z południa. Dopiero wówczas na termometrach zobaczymy duże kilkanaście stopni ciepła.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Tak więc jak widać mamy scenariusz pogodowy podobny do tego z lat 2018-2020, kiedy po ciepłej i dynamicznej zimie przychodziło uspokojenie w okresie przedwiosennym i wiosennym ze znacznymi spadkami temperatur i zanikiem opadów.

Comments are closed.