Wraz z poprawą pogody przyjdzie ochłodzenie! – wstępne prognozy

Mija tydzień od serii bardzo gwałtownych wichur, burz i tornad. W ciągu ostatnich dni też wiało, ale generalnie wiatr stopniowo się wycisza, a zza chmur częściej wychodzi słońce. Dobra wiadomość jest taka, że pogoda będzie się dalej poprawiać.

Zdjęcie ilustracyjne: Damian Zbieg – Meteo24

Wpływ cyrkulacji atlantyckiej nad Europę wyraźnie słabnie. Pojawiają się przerwy między kolejnymi niżami, w które rozwijają się coraz śmielej kliny wyżowe. W nadchodzący weekend klin Wyżu Azorskiego oddzieli się od macierzy i wędrować będzie przez zachodnią Europę nad Skandynawię. Zamknie tym samym drogę kolejnym gwałtownym cyklonom, wędrującym nad północnym Atlantykiem, a wilgotne jeszcze masy powietrza, które spływają nad Polskę będą się osuszać i stopniowo odsuwać. Dlatego w sobotę  pojawią się jeszcze przelotne opady mieszane, a nawet niewielkie burze, zaś w niedzielę już tylko na południu i południowym wschodzie.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Po weekendzie i na początku marca wyż ten połączy się klinem z wyżem rosyjskim, umacniając blokadę cyrkulacji strefowej, a do Polski spływać będą tym razem ze wschodu fale zimnego i mroźnego powietrza kontynentalnego, dawno już nie widzianego w Europie Środkowej. W związku z tym trzeba się liczyć ze spadkami temperatury minimalnej do dużych kilku, a nawet lokalnie małych kilkunastu stopni. Jednak z racji tego iż słońce jest wyżej to za dnia temperatura poza górami będzie lekko dodatnia. Tak więc czekają nas większe dobowe amplitudy między mroźnym porankiem, a ciepłym dniem z zimnym, wschodnim wiatrem. Przeważnie bez opadów lub niewielki śnieg.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Blokada utrzymać się może nawet do 10 marca lub dłużej. W dalszej perspektywie możliwy jest powrót aktywnych niżów z opadami mieszanymi, burzami i silnym wiatrem, ale póki co nie widać takich huraganowych wiatrów jakich doświadczyliśmy w połowie lutego.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Tak więc kochani wyżowa pogoda prawdopodobnie utrzyma się z nami dość długo przynosząc ze sobą liczne przejaśnienia oraz znaczne ochłodzenie i między innymi duże skoki i wahania ciśnienia atmosferycznego, które źle mogą wpływać na nasze samopoczucie i zdrowie.

Comments are closed.