Możliwe liczne szkody oraz wichury a nawet burze! – Ważne Ostrzeżenie dla Polski

Nad obszarem naszego kraju w kolejnych godzinach i dniach jak już pisaliśmy Państwu będą przemieszczać się bardzo dynamiczne układy niskiego ciśnienia atmosferycznego z frontami atmosferycznymi, którym będą towarzyszyć groźne wichury a nawet burze.

Zdjęcie Ilustracyjne - Pixabay

Zdjęcie Ilustracyjne – Pixabay

Źródło Danych Synoptycznych - DWD

Źródło Danych Synoptycznych – DWD

Jak wynika z kolejnych najnowszych aktualizacji z modeli numerycznych. Najbardziej dynamiczna pogoda da się we znaki w zachodniej i północnej części Polski oraz nad morzem i w pasie nadmorskim. To tam i w różnej części naszego kraju będą mogły rozwijać się rozległe układy burzowe jak i pasma konwekcyjne, którym towarzyszyć będą mogły jak na tą porę roku dość aktywne i miejscami gwałtowne oraz lokalne wyładowania atmosferyczne z bardzo silnymi porywami wiatru, które mogą dochodzić do nawet 115-145 km/h.

Źródło Danych Synoptycznych - Wetterzentrale.de

Źródło Danych Synoptycznych – Wetterzentrale.de

Prognozowane silne porywy wiatru od soboty 19.02

Prognozowane silne porywy wiatru od soboty 19.02

Szczególnie rozwój burz również możliwy będzie w ciągu najbliższej doby i między innymi od czwartku 17.02 i na początku też przyszłego tygodnia. I wtedy będą mogły przemieszczać się kolejne rozległe układy jak i pojedyncze komórki burzowe, którym towarzyszyły by między innymi silne oraz o zmiennym natężeniu opady konwekcyjne.

Źródło danych synoptycznych - DWD

Źródło danych synoptycznych – DWD

Prognozowane opady konwekcyjne od czwartku 17.02

Prognozowane opady konwekcyjne od czwartku 17.02

Prognozowana energia potencjalna od czwartku 17.02

Prognozowana energia potencjalna od czwartku 17.02

Natomiast analizy poszczególnych modeli numerycznych również zakładają iż najbardziej umiarkowane i wysokie ryzyko burz będzie sprzyjać na obszarze zachodniej, południowo zachodniej i północnej części Polski. To tam też istnieje rozwój do pojedynczych trąb powietrznych, które będą mogły przyczynić się do szkód i długich przerw w dostawie prądu elektrycznego.

Prognozowane opady konwekcyjne od weekendu 19.02

Prognozowane opady konwekcyjne od weekendu 19.02

Prognozowane bardzo silne porywy wiatru od weekendu 19.02

Prognozowane bardzo silne porywy wiatru od weekendu 19.02

Tak więc kochani jeszcze raz ostrzegamy was oraz zalecamy zachować szczególną ostrożność podczas występowania bardzo dynamicznej pogody, która może przyczynić do szkód w drzewostanie a nawet do przerw prądu elektrycznego na obszarze Polski. 

Comments are closed.