Przed nami okres umiarkowanych temperatur, ale będą też burze! – wstępne prognozy

Sierpień przyniesie przynajmniej w pierwszej połowie miesiąca aurę na przeważającym obszarze kraju umiarkowanie ciepłą. Nie będzie upałów i dość często pojawią się opady deszczu. Tylko południowy wschód kraju może mieć przejściowo napływ gorącego powietrza.

Zdjęcie ilustracyjne: Damian Zbieg – Meteo24

Pogodą nad Europą steruje od końcówki lipca w coraz większym stopniu system niżów z północnego Atlantyku, posyłając coraz chłodniejsze masy powietrza polarnomorskiego nad Stary Kontynent. Dla kontrastu bardzo rozgrzane masy powietrza zwrotnikowego wycofają się do południowej Hiszpanii, Włoch, Bałkanów, Rumunii, Ukrainę i Rosję, zahaczając co pewien czas o południowy wschód Polski.

Źródło Danych - WXCHRTS.COM

Źródło Danych – WXCHRTS.COM

Opadów będzie dość sporo, ale będą one przeważnie przelotne i słabe na północnym zachodzie i zachodzie kraju. Od czasu do czasu możliwe tu będą na ogół słabe burze. Temperatura osiągać będzie maksymalnie około 20/25 st.C. Do tego będzie też często wietrznie, zwłaszcza nad morzem. Będą tam też mogły pojawiać się zalążki jak i rozwinięte trąby wodne. Nie będzie więc wymarzonej pogody dla plażowiczów i bez parawanów raczej się nie obędzie, a wysoka fala może stanowić zagrożenie. Jednak warunki dla uprawiania sportów wodnych powinny być bardzo dobre. Mocniejsze opady pojawiać się mogą na południu i w centrum, gdzie zalegać będzie falujący front polarny. W najgorętszym sektorze powietrza mogą pojawiać się silne burze. Tam też przejściowo termometry wskażą ponad 30 st.C

Źródło Danych - WXCHRTS.COM

Źródło Danych – WXCHRTS.COM

Źródło Danych - WXCHRTS.COM

Źródło Danych – WXCHRTS.COM

Taka aura utrzyma się dłuższy czas, zapewne do końca pierwszej dekady miesiąca, albo do połowy sierpnia. Dopiero wtedy jeszcze nieśmiało pojawia się w prognozach silniejszy wyż nad Skandynawią, który sprowadziłby ocieplenie nad większą część Europy, wypierając chłodne atlantyckie powietrze na zachód.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Tak więc na pełnię letniej aury trzeba będzie trochę poczekać. Póki co musi nam wystarczyć umiarkowana, przeplatana opadami i wiatrem zmienna pogoda.   

Comments are closed.