Umiarkowane lato z burzami i opadami! – wstępne prognozy na drugą dekadę sierpnia

W ostatnim okresie czasu pogoda jest w Polsce kapryśna. Stosunkowo niewiele dni pogodnych i słonecznych, za to sporo opadów i trochę burz. Wygląda na to, że ten stan utrzyma się także w kolejnych dniach.

Zdjęcie ilustracyjne: Damian Zbieg -Meteo24

Na pogodę w naszym kraju po okresie najsilniejszych lipcowych burz mają wpływ przeważnie umiarkowane, polarnomorskie masy powietrza i fronty atmosferyczne, wędrujące klasyczną trasą z zachodu na wschód lub z południowego zachodu. Część z tych frontów przynosi intensywne opady deszczu, o czym mogli się przekonać w ostatnich dniach szczególnie mieszkańcy południa i centrum kraju.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Cyrkulacja północnoatlantycka z dobrze wykształconą linią frontu polarnego przebiegającego m.in. nad centralną Europą ma się dobrze i wygląda na to, że utrzyma się także w drugiej dekadzie miesiąca. To oznacza częste opady i umiarkowane temperatury, oraz trochę wietrznych dni, zwłaszcza na północy Polski.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Gorące masy powietrza zalegać będą tylko na południu Europy od Półwyspu Iberyjskiego po Ukrainę i Rosję. Do Polski będą trafiać jedynie na stosunkowo krótki okres i nie przyniosą upalnej pogody. Temperatura będzie wzrastać w okolice 25/29 st.C. Najcieplejszy okres widać w okolicach 12-15 sierpnia.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

W dalszym okresie może nastąpić większa wymiana chłodniejszych mas powietrza nad naszym krajem. Temperatura spadnie do okolic 20 st.C.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM       

Jednak choć ten scenariusz wydaje się dość pewny to jeszcze nie jest przesądzony, gdyż poprzednie aktualizacje prognoz dawały większą ilość ciepłych i gorących mas powietrza.

Comments are closed.