Zbiór zasad dotyczących bezpieczeństwa podczas burz! – Ważne Informacje

Sezon burzowy powoli się rozkręca. To dobry moment na przypomnienie sobie podstawowych zasad bezpieczeństwa kiedy napotkamy burzę.

Zdjęcie ilustracyjne: Damian Zbieg – Meteo24

Śledź prognozy i ostrzeżenia meteorologiczne. Gdy widzisz ciemne chmury z których grzmi znajdź bezpieczne schronienie. Nie czekaj aż rozpęta się burza. Zejdź poniżej szczytów górskich do najbliższego schroniska, przerwij prace polowe, prace budowlane, opuść jezioro, kąpielisko. Odłóż metalowe narzędzia. Bardzo dobrym schronieniem jest samochód, a także solidny budynek z instalacją odgromową. Unikaj miejsc na schronienie jakimi są wolno stojące drzewa, nie parkuj pod drzewami, innymi obiektami narażonymi na zniszczenie.

Zdjęcie ilustracyjne Damian Zbieg – Meteo24

Kiedy burza zaskoczy cię z dala od bezpiecznego schronienia kucnij złączając stopy i nakrywając głowę, przecież może lecieć grad. Nie zaleca się jazdy na rowerze, czy biegania, bo w przypadku bliskiego uderzenia pioruna napięcie krokowe może spowodować krzywdę lub nawet zabić. Samochodem jedź powoli, a kiedy widoczność jest zbyt mała zatrzymaj się z dala od drzew, włącz światła awaryjne. Przed burzą opuść kąpieliska, gdyż porażenie podczas pływania może być bardzo niebezpieczne.

Zdjęcie ilustracyjne Damian Zbieg – Meteo24

W domu unikaj korzystania z telefonu stacjonarnego. Korzystaj z komórkowego. Odłącz urządzenia elektryczne (komputer, telewizor itd) z sieci. Zamknij okna i drzwi. Nie korzystaj z kąpieli, kranu, gdyż wodociągi też przenoszą impuls wyładowań. Pamiętaj by auto nie było zaparkowane pod drzewami.

Comments are closed.